Diagnostika glaukomu

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 7. 4. 2015
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Glaukom je skupina očních chorob, které jsou charakterizovány poškozením zrakového nervu v závislosti většinou na zvýšeném nitroočním tlaku (NT), a to v delším časovém horizontu. Existuje však řada dalších faktorů, které mohou také způsobit chronickou progresivní neuropatii optiku, a to i při statisticky normálním NT. Glaukom je spojen s více rizikovými faktory, z nichž vysoký NT je nejvýznamnější. Rozpoznání glaukomu patří k velmi důležitým úkolům nejen oftalmologů, ale i praktických lékařů. Včasné doporučení pacienta k oftalmologickému vyšetření se zaměřením na glaukom výrazně zvyšuje šance k zastavení progrese choroby. Pokud není NT pod kontrolou, glaukom progreduje změnami v zorném poli až ke slepotě. Centrální zraková ostrost zůstává zachována až do pozdních stadií glaukomu, kdy jsou změny zorného pole výrazné a nevratné. Až do té doby, než se tyto defekty projeví, může zůstat tato choroba nerozpoznána.


Autor kurzu: 
MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc. Medailonek autora kurzu
V roce 1979 promoval na Lékařské fakultě UK Praze. V roce 1984 obhajoval kandidátskou disertační práci v oboru oftalmologie. I. atestaci skládal v roce 1983, druhou pak o 4 roky později.
Je držitel licence vedoucího lékaře-primáře zdravotnického zařízení.
V roce 2010 získal titul FEBO – licence European Board of Ophthalmology. Absolvoval řadu zahraničních stáží, např. Stanford University, Kalifornia, USA – Eye Institute of Stanford, Glaucoma Department v roce 2010.
Je členem České oftalmologické společnosti při ČLS JEP, zakladatel České glaukomové společnosti, člen Evropské glaukomové společnosti, člen Americké akademie očních lékařů, člen České farmakoekonomické společnosti. Dále je také členem Etické komise ÚVN a členem Lékové komise ÚVN.

Od roku 2004 pracuje na oční klinice 1.LF UK a ÚVN Praha, jako
zástupce přednosty pro poskytování zdravotní péče
vedoucí lékař ambulance
vedoucí glaukomového centra

Každoročně organizuje oftalmologický kongres. Je aktivně zapojen jako školitel a odborný garant v postgraduálním školení v oblasti problematiky glaukomu. Jako školitel působí v doktorském studiu biomedicíny na 1.LF UK v Praze.

je autorem kapitol "Glaukom" v celostátních učebnicích "Oční lékařství" určených pro pregraduální i postgraduální studium.
Jako externí expert spolupracuje pro SÚKL v oblasti oftalmologie.
Odborná garance: doc. prim. MUDr. Ján Lešták, FAOG D.B.A. LL.A MBA. FEBO CSc., Mgr. Michal Hojný
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se