#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Trabekuloplastika a prostaglandiny: srovnání mechanismu účinku

30. 5. 2010

Cílem studie zveřejněné v časopise Transactions of the American Ophthalmological Society bylo určit, zda selektivní laserová trabekuloplastika (SLT) a analoga prostaglandinů, užívané v léčbě glaukomu, mají společný mechanismus účinku.

Cílem studie zveřejněné v časopise Transactions of the American Ophthalmological Society bylo určit, zda selektivní laserová trabekuloplastika (SLT) a analoga prostaglandinů, užívané v léčbě glaukomu, mají společný mechanismus účinku, tedy zda zvyšují propustnost endoteliálních buněk Schlemmova kanálu. Autoři studie zároveň zjišťovali, zda i vliv těchto dvou léčebných metod na snížení nitroočního tlaku je podobný.

Metoda

Součástí studie byly kromě klinického sledování také experimenty in vitro. V experimentální části zviditelnili autoři studie mezibuněčné spoje pomocí transfekce plazmidem obsahujícím gen pro ZO-1 protein, značený GFP (green fluorescent protein). Takto transfekované buňky byly pěstovány buď v médiu kondiciovaném endoteliálními buňkami trabekulární síťoviny ošetřenými laserem, nebo v médiu obohaceném o prostaglandinové analogon latanoprost, bimatoprost nebo travoprost.

V klinické části práce byl měřen nitrooční tlak u 24 pacientů na oku ošetřeném SLT za různých podmínek: u pacientů v průběhu terapie prostaglandiny, u pacientů několik týdnů po ukončení terapie prostaglandiny a nakonec u pacientů přibližně 90 dní po provedení SLT.

Výsledky

V pokusech in vitro mělo přidání kteréhokoli z prostaglandinových analog a také použití kondiciovaného média podobný výsledek: rozvolnění mezibuněčných spojení, rozšíření extracelulárních prostor a zvýšení propustnosti buněk. Klinicky analoga prostaglandinů snížila nitrooční tlak v průměru o 5,58 mmHg a SLT snížila nitrooční tlak průměrně o 6,60 mmHg z počáteční hodnoty 21,52 mmHg.

Závěr

Médium kondiciované endoteliálními buňkami trabekulární síťoviny ošetřenými laserem a rovněž prostaglandinová analoga měla za následek rozvolnění mezibuněčných spojení a otevření bariéry tvořené endoteliálními buňkami Schlemmova kanálu. Pozitivní odpověď na léčbu prostaglandiny také zvyšuje pravděpodobnost příznivého výsledku SLT. Podle autorů studie je pravděpodobné, že SLT a léčba analogy prostaglandinů sdílejí stejný mechanismus účinku.

(vek)

Zdroj:
Alvarado J. A. et al.: From the bedside to the bench and back again: predicting and improving the outcomes of SLT glaucoma therapy. Trans Am Ophthalmol Soc. 107: 167–81, 2009



Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#