#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Srovnání účinku podávání latanoprostu, travoprostu a bimatoprostu na nitrooční tlak pacientů se zeleným zákalem či s nitrooční hypertenzí

1. 5. 2008

Donedávna chyběly údaje o působení analog prostaglandinů během celých 24 hodin, k dispozici byla jen data o jejich účincích v průběhu dne bez informací o nočním působení.

Stále větší roli v léčbě glaukomu hrají analoga prostaglandinů. Donedávna však chyběly údaje o působení těchto léčiv během celých 24 hodin, k dispozici byla jen data o jejich účincích v průběhu dne bez informací o nočním působení. Publikovaná data ohledně účinku analog prostaglandinů také nebyla konzistentní.

Noecker a kol. zjistili signifikantně větší účinnost bimatoprostu v porovnání s latanoprostem v časech 8.00 a 16.00. Naopak výzkum autorů Parrish a kol. ukázal, že všechna tři výše uvedená analoga prostaglandinů jsou svým účinkem srovnatelná. Bylo proto na místě ověřit novou studií tyto údaje a doplnit data o účinnost analog prostaglandinů během noci.

Cílovou skupinou se v novém výzkumu stalo 24 pacientů s primárním glaukomem s otevřeným úhlem a 20 osob s nitrooční hypertenzí. Pomocí randomizované dvojitě zaslepené studie byla srovnávána redukce nitroočního tlaku v průběhu dvaceti čtyř hodin po podání 0,005% latanoprostu, 0,004% travoprostu a 0,03% bimatoprostu.

Všichni pacienti podstoupili léčbu všemi analogy prostaglandinů v náhodném pořadí, mezi podáním léčiv vždy byla zařazena třicetidenní wash out (vymývací) perioda. V rámci studie byla u každého nemocného zaznamenána křivka změn nitroočního tlaku v době, kdy nedostával žádnou léčbu (výchozí stav) a poté během léčby. Nitrooční tlak byl měřen přesně po třech hodinách počínaje 3.00 ráno pomocí elektronického tonometru a Goldmannova tonometru. Zároveň byl v tomtéž čase zapsán krevní tlak sledované osoby.

Výsledky ukázaly, že všechna tři sledovaná analoga prostaglandinů působila vysoce účinně na nitrooční tlak. Průměrná redukce nitroočního tlaku byla velmi podobná u všech tří srovnávaných léčiv, žádný ze sledovaných rozdílů v jednotlivých časech nedosáhl hladiny statistické významnosti. Účinek léčiv byl podstatně větší během dne (9.00–21.00) než během noci.

Přes snížený účinek analog prostaglandinů v nočních hodinách výsledky potvrdily vysokou klinickou účinnost těchto léčiv při léčbě glaukomu. Účinnost jednotlivých látek se jeví být srovnatelná.

(hul)

Zdroj: Orzalesi N, Rossetti L, Bottoli A, Fogagnolo P. Comparison of the Effects of Latanoprost, Travoprost, and Bimatoprost on Circadian Intraocular Pressure in Patients with Glaucoma or Ocular Hypertension. Ophthalmology 2006;113:239–246.



Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#