#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Selektivní laserová trabekuloplastika nesnižuje nitroční tlak více než argonová laserová trabekuloplastika

27. 11. 2007

Selektivní laserová trabekuloplastika (SLT) je v léčbě vysokého nitroočního tlaku (NOT) pravděpodobně rovnocenná starší metodě, argonové laserové trabekuloplastice (ALT). K tomuto závěru dospěli autoři nedávné studie.

Selektivní laserová trabekuloplastika (SLT) je v léčbě vysokého nitroočního tlaku (NOT) pravděpodobně rovnocenná starší metodě, argonové laserové trabekuloplastice (ALT). K tomuto závěru dospěli autoři nedávné studie, která hodnotila výsledky dosažené pomocí těchto dvou metod po pětiletém odstupu od laserového výkonu. Metoda SLT, novější laserová terapie glaukomu s otevřeným úhlem, je prováděna pomocí Q – switched Nd:YAG (532 nm) laserů. Její základní předností je schopnost zacílit na vybrané buňky v trabekulární síťovině, zatímco okolní buňky jsou chráněny před tepelným poškozením.

V minulosti již proběhla rozsáhlejší studie zaměřená na srovnání výsledků ALT a SLT v časovém odstupu jednoho roku po výkonu. Již z této studie vyšly obě metody jako srovnatelné jak co do účinnosti snížení nitroočního tlaku, tak i do bezpečnosti výkonu. Dlouhodobější studie byla ukončena teprve nedávno a zaměřila se na výsledky po pěti letech od provedení výkonu. Do této studie bylo původně zahrnuto 176 pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem (včetně pseudoexfoliačního a pigmentového), pětiletá data byla nakonec uzavřena pro 107 z nich.

Účastníci studie byli náhodně rozděleni na dvě skupiny, 89 pacientů bylo léčeno metodou SLT a 87 pacientů pomocí ALT. Pětiletá studie byla dokončena pro 72 % SLT pacientů a 64 % ALT pacientů. Úspěšný výkon byl definován dvěma kritérii: za prvé redukce NOT o více než 20 % bez přídatné medikace, laserové nebo chirurgické intervence, a za druhé redukce NOT o více než 3 mm Hg bez dalších farmakologických, laserových nebo chirurgických zásahů.

Průměrná hladina NOT byla 23,8 ± 4,9 mm Hg ve skupině léčené SLT respektive 23,5 ± 4,2 v ALT skupině. V SLT skupině byla zaznamenána průměrná redukce NOT o 7,4 ± 7,3 mm Hg, v ALT skupině o 6,7 ± 6,6 mm Hg. V obou skupinách však, podobně jako v dřívějších studiích, pacienti i po výkonu vyžadovali přídatné léčebné intervence (farmakologické, laserové i chirurgické).

Autoři svou studii uzavírají zjištěním, že průměrná výše NOT byla v obou skupinách obdobná, a stejně tak v obou skupinách bylo po pěti letech potřeba významně více přídatných intervencí k udržení přijatelné hodnoty NOT než po jednom roce trvání od prodělaného výkonu. Zdá se tedy, že navzdory tendencím pokládat metodu SLT za inovativní a účinnější jsou výsledky obou metod v pětiletém horizontu téměř ekvivalentní. „Laser je pomocníkem v léčbě glaukomu, nikoli však lékem,“ uzavírá hlavní autor studie, doktor R. Bensinger.

(vek)



Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#