Náklady na změnu medikace z důvodu hyperémie u pacientů s glaukomem

7. 2. 2010

Úkolem nové studie bylo vyvinout model, na základě kterého by bylo možné porovnat náklady na změnu terapie u pacientů, u kterých původní terapie vyvolávala hyperémii spojivek.

Inzerce

Úkolem studie uveřejněné v časopise Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics bylo vyvinout model, na základě kterého by bylo možné určit a porovnat náklady na změnu terapie u glaukomatických pacientů, u kterých původní monoterapie latanoprostem, bimatoprostem nebo travoprostem vyvolávala hyperémii spojivek.

Metody

Pro tvorbu modelu byla použita data ze studie GAPS (Glaucoma Adherence and Persistency Study). Z této studie byli vybráni pouze pacienti s glaukomem nově léčení monoterapií latanoprostem, bimatoprostem nebo travoprostem (nejméně šest měsíců před zahájením terapie neužívali tito pacienti žádnou medikaci pro nitrooční hypertenzi ani u nich nebyl proveden žádný zákrok určený k léčbě glaukomu). Na základě údajů ze vzorku 300 pacientů byla stanovena četnost výskytu hyperémie spojivek a rovněž četnost případů, ve kterých byla lékařem změněna nebo zastavena léčba analogy prostaglandinů z důvodu konjunktivální hyperémie. Přímé náklady na pacienta (platné pro rok 2008) z důvodu změny léčby pro konjunktivální hyperémii byly stanoveny jako součet nákladů na původní preskripci plus náklady na návštěvu lékaře, kde byl znovu zhodnocen stav pacienta a bylo učiněno rozhodnutí o změně preskripce.

Výsledky

Z celkového vzorku 13 977 nově léčených pacientů bylo 8 743 léčeno pouze monoterapií některým z analogů prostaglandinů. Z nich 5 726 užívalo latanoprost, 1 633 bimatoprost a 1 384 travoprost. Napříč těmito skupinami byly stanoveny náklady na pacienta bez hyperémie na 73,67 amerického dolaru, zatímco na pacienta, u kterého musela být z důvodu hyperémie přerušena terapie prostaglandiny, byly náklady vyčísleny na 140,02 dolaru. Náklady na pacienta byly nejnižší ve skupině pacientů léčených původně latanoprostem. Náklady na pacienta léčeného bimatoprostem byly vyšší o 5,92 dolaru, při léčbě travoprostem o 5,43 dolaru.

Závěr

Konjunktivální hyperémie zvyšuje náklady na léčbu pacientů léčených latanoprostem, bimatoprostem a travoprostem. Léčba latanoprostem je spojena s menším růstem nákladů než léčba bimatoprostem a travoprostem.

(vek)

Zdroj: Schwartz G. F. et al: Hyperemia-Associated Costs of Medication Changes in Glaucoma Patients Treated Initially With Prostaglandin Analogs. Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics 25 (6), 2009.

Štítky
Oftalmologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Glaukomová papila: korelace morfologických a funkčních vyšetření

Obrazový test diagnostiky papil zrakového nervu
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc.

Vzdělávací kvíz pro oftalmology
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc.

Edukativní oftalmologický kvíz
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Glaukom - management a nové trendy
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Řešení glaukomu v praxi - terapie, tipy, triky a novinky
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Diagnostika glaukomu
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se