Nové poznatky o lymfatickém systému v oku mohou ovlivnit terapii zeleného zákalu

21. 2. 2010

Vědci univerzity v Torontu přišli v minulém roce s převratnými studiemi, objevili totiž v oku struktury lymfatického systému, o kterých se doposud nevědělo, že vůbec existují.

Vědci univerzity v Torontu přišli v minulém roce s převratnými poznatky, které by mohly léčbu glaukomu zamířit jiným směrem. Objevili totiž v oku struktury lymfatického systému, o kterých se doposud nevědělo, že vůbec existují.

V oku existuje lymfatický systém

Oko bylo po dlouhou dobu považováno za orgán, který postrádá lymfatickou drenáž. Mízní systém je přitom důležitý, protože ze tkání odstraňuje nadbytečnou tekutinu. U oka je nadměrné hromadění nitrooční tekutiny spojeno se zvýšeným nitroočním tlakem a glaukomem. Vědci z Toronta se přes dosavadní poznatky rozhodli pečlivě prozkoumat oční cirkulaci a nově objevili specializované lymfatické kanálky, které tvoří bohatou síť v řasnatém tělesu. Použili přitom molekulární techniky a 3D rekonstrukci, pro potvrzení pak elektronový mikroskop.

Lymfatické kanálky v řasnatém tělese slibují novou strategii léčby glaukomu

Tento objev nabourává chápání oka jako imunologicky privilegovaného místa a může napomoci v porozumění patogenezi zánětů či šíření očních nádorů. Velmi podstatný je ale nález lymfatických cév v ciliárním tělese v souvislosti s rozvojem a léčbou zeleného zákalu. Mohl by totiž umožnit uplatnění nových strategií při léčbě glaukomu, které by bylo možné zacílit právě na tuto část oka. Pochopitelně je nejprve nezbytné provedení dalších studií, které musí být zaměřeny na možnosti terapeutického ovlivnění funkce lymfatického systému v oku.

Očekává se, že zeleným zákalem bude v roce 2020 postiženo 80 miliónů lidí po celém světě. Nejvíce ohroženi jsou starší lidé, lidé tmavé pleti, pacienti s rodinnou anamnézou glaukomu, diabetici a hypertonici, ale to neznamená, že ostatním se glaukom vyhne. Proto jsou velmi důležité veškeré nové poznatky ohledně patogeneze, diagnostiky i terapie tohoto onemocnění.

(veri)

Zdroj: Identification of lymphatics in the ciliary body of the human eye: A novel „uveolymphatic“ outflow pathway. Experimental Eye Research, Volume 89, Issue 5, November 2009, Pages 810–819. doi: 10.1016/j.exer.2009.08.010Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se