Komprese optického chiazmatu chybně diagnostikovaná jako normotenzní glaukom

28. 4. 2009

Rutinní neuroimaging u pacientů s předpokládaným normotenzním glaukomem je problematická záležitost. Existují názory, že neuroimaging není nutné rutinně provádět.

Rutinní neuroimaging u pacientů s předpokládaným normotenzním glaukomem je problematická záležitost. Existují názory, že neuroimaging není nutné rutinně provádět, protože jeho přínos pro detekci intrakraniální patologie je malý. Avšak zároveň byla publikována data, podle kterých přibližně 8 % pacientů s diagnostikovaným normotenzním glaukomem mělo zároveň kompresivní lézi v přední zrakové dráze.

Autoři článku v dubnovém čísle časopisu International Ophthalmology popisují tři případy tohoto typu. Jedná se o tři pacienty, u kterých počáteční diagnóza normotenzního glaukomu musela být přehodnocena jako komprese optického chiazmatu nádorem hypofýzy.

První kazuistika popisuje případ ženy ve věku 79 let, která byla léčena pro normotenzní glaukom několik měsíců. Po této době se u ní rozvinula bitemporální hemianopie a pomocí zobrazovacích metod byl prokázán nádor hypofýzy.

Druhý případ je popsán u muže ve věku 83 let, u kterého byla během léčby normotenzního glaukomu rutinně provedena magnetická rezonance. Ta následně odhalila nádor na hypofýze.

Ve třetím případu se jednalo o muže ve věku 52 let, který byl rovněž léčen pro normotenzní glaukom. Pacient měl výpadek v levém dolním zrakovém poli a bledou atrofickou papilu. V průběhu osmi let se výpadek ve zrakovém poli zhoršoval i přes stabilně nízké hodnoty nitroočního tlaku. Posléze byla provedena magnetická rezonance, která odhalila hypofyzární nádor.

Všichni prezentovaní pacienti při zpětném pohledu vykazovali známky, které měly vzbuzovat podezření ohledně správnosti diagnózy normotenzního glaukomu. Autoři přiznávají, že neuroimaging měl být u každého z těchto pacientů proveden podstatně dříve, již na počátku léčby. Komprese přední zrakové dráhy představuje u pacientů s pravděpodobnou diagnózou normotenzního glaukomu neobvyklý nález. Přesto příznaky jako bitemporální výpadek ve zrakovém poli, bledý optický disk, zhoršený barvocit a především špatná korelace mezi optickým diskem a zrakovým polem by měly upozorňovat na možnost intrakraniální léze.

(vek)

Zdroj: Drummond S. R., Weir C.: Chiasmal compression misdiagnosed as normal-tension glaucoma: can we avoid the pitfalls? Int Ophthalmol. Publikováno on-line dne 8. 4. 2009. DOI: 10.1007/s10792-009-9308-9



Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se