#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

24hodinový účinek terapie glaukomu a role výkyvů nitroočního tlaku na progresi onemocnění

27. 3. 2017

Níže prezentovaný souhrnný článek publikovaný loni v časopisu Advances in Therapy se zabývá aspekty nitroočního tlaku u zdravých očí a očí s glaukomem v průběhu 24 hodin.

Kolísání nitroočního tlaku během 24hodinového cyklu

Snížení nitroočního tlaku (NOT) na předem určenou cílovou úroveň je základem současného pojetí léčby glaukomu. V publikované literatuře se často vychází z toho, že NOT je kontrolován na základě jednoho měření. Přestože je to rychlé a pohodlné, tato měření často adekvátně neodpovídají charakteristice NOT během 24hodinového cyklu. Protože je škodlivý vliv zvýšeného NOT kontinuální, je logické, že bychom měli více vědět o účinku jednotlivých terapeutických modalit za celé období 24 hodin. Autoři práce se proto zabývají konceptem a užitečností monitorování NOT přes den a v průběhu 24 hodin. Dále kriticky hodnotí 24hodinový účinek vybraných možností léčby. Kontinuální monitorování v průběhu 24 hodin může zaznamenat vyšší hodnoty a větší kolísání než měření prováděná přes den. U zdravých normotenzních očí se kolísání NOT typicky pohybuje kolem 5 mmHg. U pacientů s různými typy glaukomu se publikované studie z hlediska nejvyšších hodnot, vzoru křivky a rozsahu kolísání různí.

Výsledky metaanalýzy

Analoga prostaglandinů jsou účinnější a snižují kolísání NOT více než jiná antiglaukomatika. Metaanalýzou randomizovaných klinických studií, které hodnotily účinek běžně používaných antiglaukomatik u pacientů s primárním glaukomem s otevřeným úhlem (POAG) a nitrooční hypertenzí, bylo zdokumentováno relativní snížení NOT z výchozí hodnoty následovně: −23 % ve špičce a −20 % v nejnižším bodu u betaxololu, −27 % ve špičce a −26 % v nejnižším bodu u 0,5% timololu; −22 % ve špičce a −17 % v nejnižším bodu u 2,0% dorzolamidu; −17 % ve špičce a −17 % v nejnižším bodu u 1,0% brinzolamidu; −25 % ve špičce a −18 % u 0,2% brimonidinu; −31 % ve špičce a −28 % v nejnižším bodu u 0,005% latanoprostu; −31 % ve špičce a −29 % v nejnižším bodu u 0,004% travoprostu; −33 % ve špičce −28 % v nejnižším bodu u 0,03% bimatoprostu a nakonec −5 % ve špičce a −5 % v nejnižším bodu u placeba.

Diskuse

Potenciální škodlivá role velkých výkyvů NOT v rozvoji nebo progresi glaukomu si získává zvyšující se pozornost. Na základě konceptu, že velké výkyvy a vysoké maximální hodnoty NOT mohou zrakovému nervu škodit, se nyní řada lékařů domnívá, že optimální terapie glaukomu by měla cílit na minimalizaci kolísání a eliminovat v co největší možné míře výkyvy NOT. Nicméně stále zůstává nejasné, který z 24hodinových parametrů NOT (špička, průměr nebo kolísání) je pro progresi onemocnění důležitější. Během minulé dekády proběhlo několik studií, které významně přispěly k porozumění 24hodinového účinku všech možností léčby glaukomu. Přesto stále chybí pozorování, která by dobře vyhodnotila jejich dlouhodobý efekt a přesný vliv jednotlivých charakteristik NOT na progresi glaukomu a prognózu zrakových funkcí.

(lis)

Zdroj: Konstas A. G., Quaranta L., Bozkurt B. et al. 24-h efficacy of glaucoma treatment options. Adv Ther 2016 Apr; 33 (4): 481−517.



Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#