Inhibitory protonové pumpy

12. 4. 2015

Inhibitory protonové pumpy (proton pump inhibitors – PPIs) jsou léky používané k léčbě onemocnění spojených s kyselostí žaludečního obsahu, např. gastroezofageálního refluxu.

Inhibitory protonové pumpy (proton pump inhibitors – PPIs) jsou léky používané k léčbě onemocnění spojených s kyselostí žaludečního obsahu, např. gastroezofageálního refluxu.

Mechanismus účinku PPIs

Kyselost žaludečního obsahu je dána přítomností kyseliny chlorovodíkové (HCl), která má za cíl vyhubit případné cizorodé organizmy v potravě ještě před jejím přesunem do střev. Řízení sekrece HCl v žaludku je komplexní proces, který probíhá reflexně v souvislosti s příjmem potravy. Po aktivaci dochází v žaludečních buňkách ke směně draslíkového iontu za vodíkový pomocí protonové pumpy (H,K-ATP-ázy), což vede ke zvýšení kyselosti v žaludku. Mechanismus účinku PPI je v blokaci funkce této protonové pumpy, a tedy i produkce kyseliny. Tyto léky působí na tvorbu kyseliny v žaludku preventivně ještě před jejím vytvořením, je proto nutné je užívat nalačno před jídlem a pravidelně každý den.

Všechny PPIs jsou biologicky neaktivní slabé zásady, které se až v přítomnosti žaludeční kyseliny mění na účinné látky. Většina z nich je metabolizována prostřednictvím CYP2C19 a 3A4. Jaterní onemocnění a vyšší věk pacientů snižují schopnost vylučování PPIs, stejně jako mutace v genu pro CYP2C19.

Účinnost a bezpečnost esomeprazolu

Studie srovnávající účinnost jednotlivých PPIs v minulosti opakovaně ukázaly, že omeprazol, lansoprazol, rabeprazol a pantoprazol jsou navzájem zcela srovnatelné, zatímco esomeprazol a tenatoprazol mají oproti výše jmenovaným větší schopnost inhibovat v žaludku tvorbu kyseliny a déle udrží v žaludku pH vyšší než 4.

Esomeprazol (S-izomer omeprazolu) má tedy dle provedených studií lepší farmakokinetiku/farmakodynamiku než omeprazol. Rychle se vstřebává a pomaleji odbourává, což vede k větší biologické dostupnosti. Celkově má esomeprazol delší biologický poločas a tím i déletrvající účinek než omeprazol a některé další PPIs. Bylo prokázáno, že je účinný nejen v léčbě gastroezofageálního refluxu, ale i gastritidy vyvolané užíváním nesteroidních antirevmatik, žaludečních vředů, Zollingerova–Ellisonova syndromu i jako součást eradikační léčby Helicobacter pylori. Bezpečnostní profil je přitom velmi dobrý a potenciál k lékovým interakcím nízký.

PPIs se používají k léčbě onemocnění souvisejících s kyselostí žaludečního obsahu. Existuje několik těchto preparátů, podle posledních studií je z nich ale nejúčinnější a nejlépe tolerovaný esomeprazol.

(epa)

Zdroj: Saccar C. L. The pharmacology of esomeprazole and its role in gastric acid related diseases. Expert Opin Drug Metab Toxicol. 2009 Sep; 5 (9): 1113–24. doi: 10.1517/17425250903124363.
Shin Jm., Sachs G. Pharmacology of Proton Pump Inhibitors. Curr Gastroenterol Rep. 2008 December; 10 (6): 528–534.Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se