Infekce Helicobacter pylori

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno: 4 kredity ČLK, 1 - 2 kredity SLK, 2 body ČLnK
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

4 kredity ČLK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy 2 kredity SLK – absolvování na min. 80 % max. 1 pokus 1 kredit SLK – absolvování na min. 60 % max. 1 pokus 2 body ČLnK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy
Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Mnoho let byl žaludek považován za orgán, ve kterém nemohou bakterie přežívat díky přítomnosti kyseliny. Časná pozorování spirálních bakterií v žaludku byla považována za kontaminaci z úst. Na počátku 80. let se podařilo australským vědcům izolovat bakterie za žaludeční sliznice tvarově podobné druhu Campylobacter, kultivovat je in vitro a ukázat jejich význam pro onemocnění žaludku. Za práci týkající se infekce Helicobacter pylori a jejího vlivu na gastritidu a peptický vřed získali Barry J. Marshall a J. Robin Warren v roce 2005 Nobelovu cenu.


Autor kurzu: 
MUDr. Radek Kroupa, Ph.D. Medailonek autora kurzu
MUDr. Radek Kroupa, Ph.D. promoval v roce 1999 na LF MU. Dlouhodobě pracuje na Interní gastroenterologické klinice FN Brno jako gastroenterolog a internista. Věnuje se problematice onemocnění horní části trávicího traktu, digestivní endoskopii a intenzivní péči v gastroenterologii.
V roce 2009 obhájil disertační práci na téma „Možnosti konzervativní léčby achalázie jícnu“. Působí jako odborný asistent ve výuce pregraduálních i postgraduálních studentů. Publikuje v odborných časopisech, aktivně prezentuje na konferencích i vzdělávacích akcích. Zajímá se o dlouhodobou léčbu acidopeptických onemocnění a prekancerózy trávicího traktu.
Je členem České gastroenterologické společnosti, České internistické společnosti a Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče.
Odborná garance: Prof. MUDr. Aleš Hep, CSc., Mgr. Michal Hojný
Inzerce
Partner sekce zentiva_logo
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.