Slibný cíl pro léčbu idiopatických střevních zánětů na obzoru
Lékaři z Univerzity v Michiganu objevili zcela nový mechanismus, který drží na uzdě agresivní buňky imunitního systému, jež by mohly napadnout vlastní buňky organismu. Tyto poznatky otevírají novou cestu ve výzkumu možností terapie autoimunitních a nádorových onemocnění a také v potlačení orgánové rejekce po transplantacích.
Lékaři z Univerzity v Michiganu objevili zcela nový mechanismus, který drží na uzdě agresivní buňky imunitního systému, jež by mohly napadnout vlastní buňky organismu. Tyto poznatky otevírají novou cestu ve výzkumu možností terapie autoimunitních a nádorových onemocnění a také v potlačení orgánové rejekce po transplantacích.
Podle výsledků studie amerických vědců, publikované v novém výtisku časopisu Nature Chemical Biology, bylo prokázáno, že regulační T-buňky, které jsou v posledních letech předmětem intenzivního výzkumu, ovlivňují cytotoxické T-lymfocyty regulací chemického prostředí mezi buňkami.
Nyní víme, že oxidoredukční rovnováha v extracelulárním prostoru je velmi důležitým faktorem regulujícím funkci imunitních buněk. Procesy redoxní rovnováhy jsou důležité zejména pro způsob, jakým buňka získává a spotřebovává energii, pro metabolismus buňky. Podle poznatků získaných v této studii mění regulační T-lymfocyty nejspíše prostředí v okolí cytotoxických T-lymfocytů, což má za následek jejich potlačení, nebo naopak proliferaci. Jde pravděpodobně o mechanismus, který se účastní vzniku Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.
Po dalším prozkoumání tohoto procesu by se tým profesora Banerjeeho, hlavního autora studie, rád věnoval otázce, jak je možné získané znalosti aplikovat na zvířatech. Předtím než bude možné využít tyto znalosti, zasáhnout do imunitních pochodů a buďto potlačit, nebo podnítit aktivitu T-regulačních lymfocytů na zvířecích modelech onemocnění, jako jsou IBD, je ale třeba tomuto procesu důkladně porozumět.
Potlačení autoreaktivních T-lymfocytů s pomocí regulačních T-lymfocytů by mohlo nalézt uplatnění v léčbě autoimunitních procesů, stejně tak tyto buňky ovlivňují imunitní odpověď u nádorových onemocnění, v graviditě, v transplantační medicíně a u infekčních onemocnění.
(hak)
Zdroj:
- Zhonghua Yan, Sanjay K. Garg, Jonathan Kipnis & Ruma Banerjee:
Extracellular redox modulation by regulatory T cells. Nature Chemical Biology. 2009, 5: 721–723.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Duševní onemocnění se u teenagerů přenáší v rámci školní třídy
- Pomohou nám s detekcí karcinomu plic i včely?
- Umělá inteligence v mozkovém implantátu pomáhá muži po mrtvici s dvojjazyčnou konverzací
- Diagnostika kožních malignit pomocí mobilní aplikace úspěšně otestovaná ve Velké Británii
- Bez multidisciplinárnej spolupráce by sme sa nikam nedostali. Aké je to pracovať na neurológii Nemocnice Bory?
Mohlo by vás zajímat
- Medikace u IBD v těhotenství
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci