Septický šok komplikovaný diseminovanou infekcí virem herpes simplex 1 u pacientky s imunosupresivní léčbou − kazuistika
Shrnujeme průběh případu 53leté ženy léčené methotrexátem a kortikosteroidy hospitalizované pro septický šok v důsledku bakteriální pneumonie s multiorgánovým selháním komplikovaný diseminovanou infekcí HSV-1. Francouzští autoři popisují příznivý výsledek terapie aciklovirem, která dále pokračovala v nízkých dávkách profylakticky.
Anamnéza a klinický obraz při příjmu
53letá žena byla přijata na jednotku intenzivní péče (JIP) se septickým šokem, který se rozvinul v důsledku hypoxické pneumonie vyvolané bakterií Klebsiella pneumoniae. Ve své zdravotní anamnéze měla pacientka autoimunitní myozitidu, léčbu methotrexátem a kortikosteroidy a jednalo se o silnou kuřačku.
Iniciální léčba
Na JIP byly podávány vysoké dávky vazopresorické léčby, intravaskulární doplnění objemu a antibiotická terapie cefotaximem a rovamycinem. Stav se zkomplikoval multiorgánovým selháním včetně akutního septického poškození ledvin, které vyžadovalo náhradu funkce, jaterní cytolýzy bez dysfunkce a akutního respiračního selhání vyžadujícího intubaci a sedaci. Po nasazení amoxicillin/klavulanátu bylo dosaženo zlepšení stavu, mohl být vysazen noradrenalin a sedace, odezněla jaterní cytolýza a pacientka mohla přejít na spontánní dýchání s podporou inspiria.
Další zhoršení stavu
14. den nicméně opět došlo k hemodynamickému a respiračnímu zhoršení. Znovu bylo zahájeno podávání noradrenalinu a sedativ. Nadále pokračovala náhrada funkce ledvin. Byla zahájena antibiotická léčba zahrnující imipenem, amikacin, vankomycin a flukonazol. Obraz na CT plic odpovídal syndromu akutní dechové tísně (ARDS). Po 2 dnech došlo ke krvácení z horní části gastrointestinálního traktu, které si vyžádalo urgentní gastroskopii. Byly zjištěny jícnové varixy svědčící pro virovou ezofagitidu. Téměř současně se objevily puchýřky v ústech, na rtech, na vulvě, perianálně a na kůži končetin a trupu. V následujících dnech došlo k rektoragii a provedená rektoskopie odhalila mapovité ulcerované bulózní léze v dolní části rekta.
Diferenciální diagnostika
Vyšetření rohovky vyloučilo herpetickou keratitidu. Kontrastní CT mozku jako screening herpetické meningoencefalitidy vyloučilo otok mozku, intrakraniální hypertenzi i encefalitidu.
Laboratorně byla přítomna leukocytóza, zvýšení CRP, prokalcitoninu, aspartátaminotransferázy a laktátu. Bronchoalveolární laváž vyloučila přítomnost bakterií a houbové infekce, ale PCR vyšetření ukázalo vysokou pozitivu viru herpes simplex 1 (HSV-1), podobně jako PCR krve a obsahu kožních puchýřků.
Nasazení acikloviru a výsledky léčby
Byla zahájena léčba aciklovirem v dávce 10 mg/kg/den, která pokračovala 21 dní. Po 72 hodinách došlo ke klinickému zlepšení spolu se zlepšením hemodynamických parametrů. Následovalo zlepšení respiračních funkcí a rychlá regrese jaterní cytolýzy. Slizniční a kožní puchýřky vymizely do 3 týdnů. Gastrointestinální komplikace odezněly po 1 měsíci. Dále byl podáván aciklovir v nízkých profylaktických dávkách jako prevence recidivy této infekce u imunosuprimované pacientky. Při kontrolním PCR za 1 měsíc přetrvávala pozitivita na HSV-1, i když v nižší koncentraci. Pozitivní výsledek PCR byl zjištěn i při kontrole za 2 měsíce, ke klinickému relapsu však nedošlo.
Pacientka byla propuštěna z nemocnice po 2 měsících intenzivní péče. Rehabilitaci bránilo svalové poškození, pravděpodobně v důsledku dekompenzace chronické svalové patologie.
(zza)
inzerce:
Zdroj: Boquet A., Boulay G., Hautin E., Mottard N. Septic shock complicated by disseminated herpes simplex virus-1 infection: a case report. J Med Case Rep 2021 Aug 8; 15 (1): 394, doi: 10.1186/s13256-021-02985-1.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Alergologie a imunologie Dermatologie Gynekologie a porodnictví Praktické lékařství pro dospěléKongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/10
- INFOGRAFIKA: Data mluví jasně – čím dál více žen v medicíně promění české zdravotnictví
- Mýty a fakta o epidurální analgezii z dlouholetých zkušeností anestezioložky
- Tři otázky pro... MUDr. Marii Svobodovou ze sekce mladých lékařů ČLK
- Když ženám stoupá tlak... aneb proč bychom měli řešit hypertenzi u něžného pohlaví (1. díl)
Mohlo by vás zajímat
- Azelastin ve formě nosního spreje zmírňuje nosní příznaky pacientů se sezónní alergickou rýmou s nedostatečnou odpovědí na loratadin
- Azelastin je vhodnou terapií 1. volby u vazomotorické rýmy
- Topický azelastin je účinný u celoroční alergické konjuktivitidy
- Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin
- Azelastin v nosním spreji zmírňuje příznaky alergické rýmy účinněji a rychleji než perorální desloratadin
- Farmakologický profil a klinická účinnost azelastinu v nosním spreji v léčbě alergické a vazomotorické rýmy