Memantin u pacientů s Alzheimerovou chorobou léčených inhibitory cholinesterázy: nové analýzy účinnosti a bezpečnosti kombinované léčby
Cílem této studie bylo srovnání účinnosti kombinované terapie memantinem a různými léčivy ze skupiny inhibitorů cholinesterázy u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Pacienti v rámci studie užívali memantin v kombinaci s donepezilem (n = 63) nebo galantaminem (n = 53), zvlášť byla hodnocena skupina pacientů starších 75 let.
Cílem této studie bylo srovnání účinnosti kombinované terapie memantinem a různými léčivy ze skupiny inhibitorů cholinesterázy u pacientů s Alzheimerovou chorobou.
Pacienti v rámci studie užívali memantin v kombinaci s donepezilem (n = 63) nebo galantaminem (n = 53), zvlášť byla hodnocena skupina pacientů starších 75 let. Pacienti nejprve užívali 6 měsíců pouze inhibitory cholinesterázy, poté byl do terapie přidán memantin. Hodnocení probíhalo každé tři měsíce, tedy při vstupu do studie a po 3, 6 a 12 měsících (celkem 18 měsíců). K hodnocení bylo použito několik skórovacích systémů demence.
Přidání mematinu vedlo ke stabilizaci výsledků MMSE (Mini-Mental State Examination) a HDRS (Hasegawa Demention Rating Scale) v hodnocení po 6 měsících podávání memantinu, nicméně po 12 měsících jeho užívání došlo k poklesu v obou hodnocených podskupinách. Afektivní funkce byly dobře zachovány i rok po přidání memantinu s výjimkou hodnocení apatie ve skupině s galantaminem. Kombinace donepezilu plus memantinu dosahovala v hodnocení apatie lepších výsledků u starších pacientů s Alzheimerovou chorobou, kombinace galantaminu s memantinem zase lépe ovlivňovala kognitivní funkce.
Přidání memantinu k terapii inhibitory cholinesterázy vedlo ke stabilizaci výsledků kognitivních testů na 6 měsíců, afektivní funkce zůstaly ve skupině léčené memantinem/donepezilem zachovány dokonce 12 měsíců.
(tda)
Zdroj: Matsuzono K., Hishikawa N., Ohta Y., Yamashita T., Deguchi K., Nakano Y., Abe K. Combination Therapy of Cholinesterase Inhibitor (Donepezil or Galantamine) plus Memantine in the Okayama Memantine Study. Alzheimers Dis. 1/2015: 771–80.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Neurologie PsychiatrieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak jedí lékaři? Stravují se stejně jako většina populace
- 10 tipů pro praxi, jak podpořit zdraví dětí nastupujících do mateřské školy
- Věda hovoří jasně: Láska dokáže tlumit bolest i uzdravovat
- Bakterie proti bolesti, prasečí játra, tajemný hrách a osmá barva duhy – „jednohubky“ z výzkumu 2025/17
- Jak všímavé bytí pomáhá zdravotníkům předcházet syndromu vyhoření
Mohlo by vás zajímat
- Využití autologní plazmy v terapii kožních onemocnění souvisejících s diabetem
- Terapie bércových vředů pomocí autologní plazmy
- Hluboká stimulace globus pallidus zlepšila klinické příznaky u pacientky s refrakterním parkinsonismem a genetickou mutací
- Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže
- Autologní plazma bohatá na destičky v terapii chronických ulcerací
- Léčba chronického bércového vředu pomocí autologní plazmy a dermoepidermálních štěpů v terénu chronické venózní insuficience