Je nutné zvyšovat dávku levothyroxinu u nemocných s hypotyreózou, kteří užívají omeprazol?
Omeprazol, jehož mechanismem účinku je blokáda sekrece žaludeční kyseliny, by mohl ovlivňovat vstřebávání levothyroxinu. Níže prezentovaná studie brazilských autorů se této možnosti věnovala podrobněji.
Úvod
Léčba hypotyreózy je založena na perorální substituci levothyroxinem (LT4). Stavy, jako jsou těhotenství, stárnutí, onemocnění modifikující absorpci nebo metabolismus thyroxinu, ale také různé léky mohou ovlivnit dávku LT4 potřebnou k adekvátní substituci. Předpokládá se, že žaludeční pH hraje v absorpci levothyroxinu významnou roli.
Průběh a výsledky studie
Autoři do své studie zahrnuli 21 pacientů s primární hypotyreózou, kteří měli stabilní dávku levothyroxinu po dobu alespoň 1 roku, a náhodně je přidělili do skupiny užívající omeprazol v dávce 40 mg nebo 20 mg denně. 10 nemocných dokončilo protokol ve skupině s 20 mg a 9 pacientů ve skupině léčené 40 mg. Měřenými parametry, mezi kterými nebyl zjištěn žádný významný rozdíl, byly sérové hladiny TSH před léčbou omeprazolem a 3 měsíce po ní. Ani analýza podskupin neprokázala žádné významné změny.
Diskuse a kontext dalších studií
V diskusi autoři upozorňují na fakt, že do té doby hodnotily interakci LT4 s omeprazolem pouze 2 klinické studie. Ty interakci potvrdily, měly však jiný design. Centanni et al. hodnotili v prospektivní kohortě nemocné s eufunkční nodózní strumou, kde se od dávek LT4 očekává suprese TSH. U malého počtu 10 žen, které měly pálení žáhy a dostávaly omeprazol v dávce 40 mg/den, byly měřeny hladiny TSH před podáváním a po 6 měsících. Nebyla však uvedena doba, po kterou byly nemocné na stabilní dávce LT4.
Druhou diskutovanou studií byla retrospektivní analýza, kterou vypracovali Sachmechi et al., použitým blokátorem protonové pumpy byl lansoprazol. Autoři se s ohledem na další studie nedomnívají, že by rozdíly mezi jednotlivými inhibitory protonové pumpy měly hrát významnou roli v absorpci LT4. Přiznávají, že malá interakce zapříčiněná omeprazolem v absorpci LT4 by mohla být patrná, jestliže by byl soubor nemocných větší. Na druhé straně se domnívají, že pokud by interference přítomná byla, bude pro skupinu nemocných, kteří jsou již na stabilní dávce levothyroxinu, klinicky nevýznamná.
Závěr
Závěrem autoři shrnují, že omeprazol v dávce 20 mg/den nebo 40 mg/den nezasahuje klinicky významným způsobem do terapie pacientů s hypotyreózou, jež byla dříve pod kontrolou.
(gaf)
Zdroj: de Carvalho Abi-Abib R., Vaisman M. Is it necessary to increase the dose of levothyroxine in patients with hypothyroidism who use omeprazole? Arq Bras Endocrinol Metab 2014; 58 (7): 731–736.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Láska je láska! A co na to věda? „Jednohubky“ z výzkumu – 2025/20
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
Mohlo by vás zajímat
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Medikace u IBD v těhotenství