#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Červená fermentovaná rýže − přírodní produkt s účinkem statinu

19. 3. 2016

Červená rýže může být jedním z nejúčinnějších přírodních hypolipidemik. O co jde, jak působí a jaký názor na ni zastává odborná veřejnost?

Potravina i léčivo

Červená fermentovaná rýže (anglicky red yeast rice, zkratka [RYR]) byla v Číně po staletí používána jako potravina, dochucovadlo a barvivo do jídel. Za její červenou barvu je zodpovědná ušlechtilá plíseň Monascus purpureus. Právě díky této plísni (anglicky trochu nepřesně označované yeast, kvasinka) RYR obsahuje i bioaktivní složku zvanou monakoliny. Nejvýznamnější z nich, monakolin K, snižuje hladinu cholesterolu mechanismem totožným se statiny – inhibicí HMG-CoA reduktázy. Je znám také pod názvem mevilonin nebo lovastatin.

Účinnost vědecky prokázána

Červená rýže dále obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, isoflavonoidy a fytosteroly, což jsou další látky schopné snižovat hladinu cholesterolu. Její pozitivní účinek na lipidový profil pacientů byl prokázán řadou studií a také byl shrnut v metaanalýze. Uspokojivý hypolipidemický účinek bez vzniku závažných nežádoucích účinků byl rovněž potvrzen několika studiemi s účastí pacientů, kteří netolerují běžné statiny.

Např. ve skupině 228 pacientů s intolerancí statinů byl účinek doplňku stravy s obsahem berberinu, polikosanolu a RYR porovnáván s ezetimibem ve studii trvající 6 měsíců. Procento pacientů, u kterých léčba docílila poklesu LDL a non-HDL cholesterolu o > 30 %, bylo signifikantně vyšší ve skupině, které byl podáván přípravek s obsahem RYR (p < 0,0001). Celkově tento přípravek snížil hladiny LDL-c, non-HDL-c a triacylglycerolů o 32 %, 30 %, respektive 19,5 %.

Doplněk stravy obsahující RYR a berberin prokázal svou účinnost rovněž u těch pacientů s dyslipidémií, kteří nesplňovali kritéria pro léčbu statiny a za běžných podmínek by od lékaře odešli jen s předepsanou dietou. Kombinace diety s tímto doplňkem stravy vedla k významně lepší kontrole dyslipidémie, např. ke snížení LDL cholesterolu po 16 týdnech léčby o 23,5 % u kombinované skupiny ve srovnání se snížením o 10,8 % u skupiny pouze s dietními opatřeními (p < 0,001). Signifikantní zlepšení (p < 0,001) bylo u skupiny s kombinovanou léčbou popsáno také pro celkový cholesterol, triacylglyceroly a zaznamenán byl rovněž nárůst HDL cholesterolu.

USA a problémy s dávkováním

Červená fermentovaná rýže je dostupná typicky v kombinovaných doplňcích stravy spolu s berberinem, polikosanoly či fytosteroly. Obsah účinných látek se však v jednotlivých přípravcích liší, a jelikož se jedná o doplňky stravy, není obvykle regulačními autoritami kontrolován. Kombinace s faktem, že monakolin K je skutečně léčivo s účinkem statinů, vedla před časem ve Spojených státech amerických k odborným rozpakům a vyústila ve stažení některých doplňků stravy s RYR z trhu. Stalo se tak především v obavě z vysokých koncentrací lovastatinu, a tím z rizika nežádoucích účinků.

Řešení pro „hraniční“ pacienty

Nejnovější guidelines ESC/EAS pro léčbu dyslipidémií z roku 2016 se však o RYR zmiňují v pozitivním kontextu. Uvádějí, že doplňky stravy s obsahem purifikované RYR mohou být zváženy u osob se zvýšenými plazmatickými koncentracemi cholesterolu, kteří vzhledem ke svému celkovému kardiovaskulárnímu riziku nesplňují indikační kritéria pro léčbu statiny. Připomínají však také nutnost zabývat se dlouhodobou bezpečností těchto produktů.

(luko)

Zdroje:

  1. Catapano A. L., Graham I., De Backer G. et al. 2016 ESC/EAS Guidelines for the Management of Dyslipidaemias. Eur Heart J 2016; 37 (39): 2999−3058, doi: 10.1093/eurheartj/ehw272. Dostupné na: http://eurheartj.oxfordjournals.org/lookup/doi/10.1093/eurheartj/ehw272
  2. Pisciotta L., Bellocchio A., Bertolini S. Nutraceutical pill containing berberine versus ezetimibe on plasma lipid pattern in hypercholesterolemic subjects and its additive effect in patients with familial hypercholesterolemia on stable cholesterol-lowering treatment. Lipids Health Dis 2012; 11: 123, doi: 10.1186/1476-511X-11-123.
  3. Trimarco B., Benvenuti C., Rozza F. et al. Clinical evidence of efficacy of red yeast rice and berberine in a large controlled study versus diet. Med J Nutrition Metab 2011; 4 (2): 133−139.
  4. Kiefer D. Red yeast rice. Heart Health Center. WebMD 2016 Oct 17. Dostupné na: www.webmd.com/cholesterol-management/red-yeast-rice


Štítky
Farmacie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistent
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#