Aseptická meningoencefalitida po očkování proti SARS-CoV-2 a její úspěšná léčba − kazuistika
Kazuistika publikovaná v listopadu 2021 popisuje případ starší ženy s aseptickou meningoencefalitidou, která se rozvinula po podání 2. dávky vakcíny proti COVID-19. Pacientka velmi dobře reagovala na zavedenou terapii.
Úvod
V prevenci onemocnění COVID-19 se využívá několik očkovacích látek, jež prokázaly snížení rizika těžkého průběhu infekce, dobrou bezpečnost a výborný poměr mezi přínosem a riziky. Po celém světě již byly aplikovány řádově miliardy dávek. Nejčastější nežádoucí účinky zahrnují reakci v místě vpichu a nespecifické příznaky, jako je bolest hlavy, bolest svalů, únava a horečka. Systém surveillance ovšem ukázal také několik významných neurologických komplikací po aplikaci očkování.
Popis případu
Anamnéza
62letá žena byla vyšetřena na neurologické klinice pro 4 dny trvající bolest hlavy, horečku a třesavku, ke kterým se akutně přidala zmatenost a neschopnost chodit. Příznaky se objevily po podání 2. dávky očkovací látky BNT162b2 (Comirnaty), kterou pacientka dostala před 5 dny. Její anamnéza byla bezvýznamná, kromě alergie na ceftriaxon.
Klinické vyšetření
Při vyšetření byla pacientka při vědomí, ale dezorientovaná a nereagovala na pokyny. Byly přítomné známky meningeálního dráždění. Zornice byly izokorické s reakcí na světlo, afázie nebyla přítomná. Babinského příznak byl negativní. Pacientka nebyla schopná se postavit a chodit, seděla na kolečkovém křesle. Zjištěna byla zvýšená teplota 38 °C, oběhově byla žena stabilní s mírnou tachykardií, saturace kyslíkem činila 98 %.
Laboratorní diagnostika
V krevním obrazu byla patrná mírná leukocytóza a agranulocytóza. C-reaktivní protein byl zvýšený (12,9 mg/l). Jaterní i renální funkce byly v normě, náhodná glykémie činila 10,3 mmol/l. Normální nález ukázalo CT i MRI mozku. Likvor byl čirý, mikroskopicky s lymfocytovou pleocytózou (170 buněk/µl), bílkovina 0,8 g/l, glukóza 3,94 mmol/l a laktát 2,18 mmol/l. Negativní výsledek ukázalo bakteriologické vyšetření a rovněž vyšetření virologické pomocí PCR stanovení přítomnosti viru herpes simplex 1 i 2.
Léčba
Před vyšetřením na neurologii byly pacientce nasazeny meropenem i.v. 1 g 2× denně a dexamethason i.v. 4 mg 1× denně. Vzhledem k suspektní virové meningitidě byla časně zahájena léčba aciklovirem i.v. v dávce 750 mg 3× denně po dobu 14 dnů.
Pacientka na antivirovou léčbu reagovala velmi dobře, do 2 dnů byla plně orientovaná a po 14 dnech propuštěna z nemocnice bez jakéhokoliv fokálního neurologického deficitu.
Závěr
Tato kazuistika je prvním publikovaným případem meningoencefalitidy po 2. dávce vakcíny proti COVID-19 a současně její úspěšné léčby.
inzerce:
(zza)
Zdroj: Ahmad S. A., Salih B. K., Hama Hussein K. F. et al. Aseptic meningoencephalitis after COVID-19 vaccination: a case report. Ann Med Surg (Lond) 2021 Nov; 71: 103028.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Alergologie a imunologie Dermatologie Gynekologie a porodnictví Praktické lékařství pro dospěléKongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/10
- Mýty a fakta o epidurální analgezii z dlouholetých zkušeností anestezioložky
- INFOGRAFIKA: Data mluví jasně – čím dál více žen v medicíně promění české zdravotnictví
- Tři otázky pro... MUDr. Marii Svobodovou ze sekce mladých lékařů ČLK
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat
- Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin
- Farmakologický profil a klinická účinnost azelastinu v nosním spreji v léčbě alergické a vazomotorické rýmy
- Topický azelastin je účinný u celoroční alergické konjuktivitidy
- Azelastin v nosním spreji zmírňuje příznaky alergické rýmy účinněji a rychleji než perorální desloratadin
- Azelastin ve formě nosního spreje zmírňuje nosní příznaky pacientů se sezónní alergickou rýmou s nedostatečnou odpovědí na loratadin
- Azelastin je vhodnou terapií 1. volby u vazomotorické rýmy