Audiatur et altera pars


Vyšlo v časopise: Reviz. posud. Lék., 12, 2009, č. 4, s. 94
Kategorie: Dopisy čtenářů

(Reakce na přednášku MUDr. Aleny Zvoníkové „Quo vadis, LPS“ na Vědecko-pracovních dnech Společnosti posudkového lékařství ČLS JEP v Litomyšli dne 17. 9. 2009)

Jako jedna z nemalého počtu jsem se zúčastnila uvedené vzdělávací akce a touto cestou se ohrazuji proti obsahu předmětné přednášky, který se většiny z nás hrubě dotkl. Je škoda, že nám nebylo umožněno na přednesené teze reagovat ihned, a to s odkazem na nedostatek času pro diskusi. Osobně jsem byla zaskočena tvrdým vyzněním slov, hodnotících naši práci v uplynulých letech (včetně práce těch, kteří již mezi námi z nejrůznějších důvodů nejsou), dále tím, že jsme byli všichni en bloc vrženi do jednoho pytle, jakožto osoby nekompetentní, nevzdělané, po vzdělávání netoužící, laxní, vykonávající posudkovou činnost převážně jako přivýdělek k důchodu…

A tak se ptám, je-li skutečně po personální stránce lékařská posudková služba na první instanci takto vybavena, KDO to tedy byl, kdo za rok 2008 vypracoval 180 000 posudků na OSSZ a 307 000 posudků na úřadech práce?

Ze slov, která dopadala bez možnosti odezvy na naše hlavy, souhlasím s jedinou výtkou – týkající se izolovanosti mezi lékaři první a druhé instance. Opět není vinou posudkových lékařů „ve výkonu posudkové činnosti“, že chybí kontakty mezi oběma složkami. Bylo by proto jistě užitečné, aby naši řídicí pracovníci zorganizovali v jednotlivých regionech pravidelné společné semináře (třeba formou pozvání lékařů PK MPSV k účasti na pravidelných seminářích organizovaných ČSSZ). Ty by mohly sloužit k výměně informací a otevřeným diskusím nejen o posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti občanů, ale i k platným právním normám, kterými jsme při lékařské posudkové činnosti vázáni.

Ke vzdělávání mám rovněž jednu aktuální připomínku, týkající se výběru k účasti na vzdělávacích akcích se zamítnutím žádosti „neperspektivním osobám“. Takovou praxi považuji za diskriminaci věkem, řečeno jazykem zákoníku práce, a vzhledem k věkovému průměru lékařů OSSZ (a nejen jich) a při drastické redukci katedry posudkového lékařství IPVZ na dvě fyzické osoby, dokonce za LPS – destruktivní postup. Opět se „šetří“ na nesprávném místě. A jak konstatovali naši předkové – za málo peněz málo muziky, tomu se říká používat „selský rozum“.

Padla rovněž zmínka o tom, kolik z nás listovalo v „Mezinárodní klasifikaci funkčních schopností, disability a zdraví“. Přiznám se, že po absolvování pracovního semináře pro LPS dne 9. 9. 2008 (informaci o této vzdělávací akci jsem podala v časopisu Revizní a posudkové lékařství“ číslo 1/2009) jsem navrhla jako členka vedení Úřadu práce Praha-západ na poradě, aby byla tato publikace zakoupena pro LPS ÚP i pro zprostředkovatelky, zabývající se zaměstnáváním osob zdravotně postižených, což se i stalo. Po jejím prostudování jsme shodně konstatovali, že nám při posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti, popř. vhodného zaměstnání, pranic nepomůže. S touto klasifikací totiž má pracovat ergoterapeutický a konziliární team z rezortu zdravotnictví a vypracovat závěrečnou zprávu, která by byla využitelná pro rehabilitaci, pracovní zařazení, školství a sociální služby. Tedy nic pro posudkového lékaře, který je navíc vázán pevně stanovenými právními předpisy, které se o onu klasifikaci vůbec neopírají.

Bylo by patrně přínosné, aby nejen autorka přednášky, ale i další vedoucí a metodičtí pracovníci se v rámci rozšíření vlastních představ o fungování lékařské posudkové služby přišli mezi nás na první instanci podívat a v praxi nám ukázali, jak dojít k jimi vytčeným cílům. Rádi je mezi sebou uvítáme, věnujeme jim svoji pozornost a necháme se jejich příkladem inspirovat. V rezortu zdravotnictví, ze kterého jsme ostatně všichni vzešli, je střídavá praxe lékařů na různých odděleních standardním postupem při získávání a obnovování nezbytných profesních dovedností.

A až budeme všichni disponovat stejnými bezprostředními zkušenostmi, pak si budeme nejen moci položit otázku: „Kam kráčíš, lékařská posudková službo?“, ale možná i na ni nalézt adekvátní odpověď.

V Praze dne 21. 9. 2009

MUDr. Eva Sixtová

posudková lékařka PSSZ pro Prahu 3,

bývalá kmenová lékařka LPS

Úřadu práce Praha-západ


Štítky
Posudkové lékařství Pracovní lékařství

Článek vyšel v časopise

Revizní a posudkové lékařství

Číslo 4

2009 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se