Syndrom dráždivého tračníku a nespecifické střevní záněty nejsou evolučně příbuzná onemocnění

19. 6. 2021

Autoři prezentované práce se pokusili porovnat geografické rozložení syndromu dráždivého tračníku a nespecifických střevních zánětů a další faktory související s těmito dvěma onemocněními, aby odhalili jejich případné vzájemné evoluční propojení.

Úvod

Syndrom dráždivého tračníku (IBS − irritable bowel syndrome) má podobné symptomy a některé rysy patogeneze s nespecifickými střevními záněty (IBD − inflammatory bowel disease). Nabízí se proto otázka, jestli tyto faktory ovlivňují i IBS. 

Analýza a výsledná zjištění

Hodnocena byla data ze 4 systematických rešerší, které se zabývaly incidencí a prevalencí IBD, prevalencí IBS a distribucí laktázy.

Přímé srovnání pomocí Pearsonova korelačního koeficientu neukázalo žádnou signifikantní korelaci mezi IBD a IBS (pro prevalenci Crohnovy choroby r = −0,14, pro prevalenci ulcerózní kolitidy r = −0,06, pro incidenci Crohnovy choroby r = −0,10). Nepřímé srovnání také neodhalilo žádnou souvislost mezi oběma onemocněními (na základě distribuce laktázy r = −0,17, na základě množství slunečního svitu r = −0,2, na základě zeměpisné šířky r = 0,097). Byla však nalezena signifikantní korelace mezi distribucí laktázy a incidencí Crohnovy choroby (r = −0,84), prevalencí Crohnovy choroby (r = −0,55) a prevalencí ulcerózní kolitidy (r = −0,59). 

Závěr

Z analýzy vyplývá, že IBS a IBD nemají podobné geografické rozložení. To naznačuje, že tato dvě onemocnění nemají ani příbuzné evoluční genetické pozadí. 

(epa)

Zdroj: Szilagyi A., Xue X. Comparison of geographic distributions of irritable bowel syndrome with inflammatory bowel disease fail to support common evolutionary roots: irritable bowel syndrome and inflammatory bowel diseases are not related by evolution. Med Hypotheses 2018 Jan; 110: 31–37, doi: 10.1016/j.mehy.2017.10.020.Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Posudkové lékařství Revizní lékařství Praktické lékařství pro dospělé Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se