Vzpomínka na as. MUDr. Jana Tesaříka, CSc.


Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 57, 2008, No. 3, pp. 184.
Kategorie: Osobní zpráva

MUDr. Jan Tesařík se narodil 9. 12. 1920 v Partutovicích, zemřel v Hranicích 18. 6. 2007.

Maturoval na reálném gymnáziu v Hranicích roku 1940. Až do konce války pracoval v rámci totálního nasazení v Severomoravských elektrárnách v Přerově. Po osvobození se ihned přihlásil na Lékařskou fakultu UK v Praze, promoval v prosinci 1949. Po promoci dostal umístěnku na Slovensko do Trstené na Oravě. Zde pracoval na interním oddělení až do nástupu na vojenskou základní službu. Pak působil na ORL oddělení v Hranicích (primář MUDr. O. Ferdinand). Zde setrval do 30. 6. 1955, kdy získal místo sekundárního lékaře na ORL klinice FN v Olomouci (prof. MUDr. F. Lédl). Od 1. 6. 1960 pracoval jako odborný asistent LF UP až do odchodu do důchodu 28. 2. 1986. Jako důchodce příležitostně zastupoval na ORL středisku v Hranicích.

Výbornou erudici v otorinolaryngologii získal pod vedením prof. MUDr. J. Chvojky. Kromě toho, vzhledem k nedostatku anesteziologů, jsme spolu několik let zajišťovali endotracheální narkózy na ORL klinice.

MUDr. Jan Tesařík ovládal několik jazyků (němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu), pilně sledoval dostupnou literaturu a měl rozsáhlou kartotéku excerpt, kterou ochotně půjčoval spolupracovníkům. Hodně publikoval, ve spolupráci s katedrou anatomie LF UP se zejména věnoval struktuře, topografii a klinice lymfatické a žlázové tkáně v oblasti ORL. Vědeckou hodnost CSc. získal v listopadu 1979 obhájením práce „Chirurgie nosohltanu“.

MUDr. Tesařík hodně cestoval, zajímal se o výtvarné umění, hlavně o malířství, vynikal v rybaření a byl dokladem tvrzení Jana Wericha, že čas strávený na rybách se nezapočítává do procesu stárnutí. Mezi pacienty i spolupracovníky byl oblíbený pro značné znalosti, veselou, upřímnou povahu a ochotu pomáhat.

Došlo 3. 3. 2008 Prof. MUDr. Jiří Hubáček, DrSc.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 3

2008 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více