Unikátní případ kongenitální svalové dystrofie


A Unique Case of Congenital Muscular Dystrophy

The congenital muscular dystrophies (CMD, MDC) represent a heterogeneous group of autosomalrecessive disorders manifesting in infancy by muscle weakness and hypotonia. Approximately40 % of patients with CMD have a primary deficiency of the laminin 2 - chain of merosin (laminin-2) due to mutations in LAMA2 gene. Laminin-2 bound to -dystroglycan forms a link betweenactin - associated cytoskeletal proteins and the components of extracellular matrix. Disruption ofthis axis is responsible for several forms of muscular dystrophy.A unique case of congenital muscular dystrophy simulating a juvenile polymyositis in a musclebiopsy is presented. A profound reduction of -dystroglycan and less pronounced secondary deficiencyof 2-laminin were found. All known forms of CMD were excluded, and the disorder wasdiagnosed as so far undescribed form of CMD. The mutation in a gene encoding the protein, thatseems to play a role in a glycosylation of -dystroglycan, is presumed.

Key words:
congenital muscular dystrophy - juvenile polymyositis - FKRP - -dystroglycan.


Autoři: M. Hermanová 1;  P. Vondráček 2;  Z. Lukáš 1
Působiště autorů: Patologicko-anatomický ústav FN, Brno 2Klinika dětské neurologie FN, Brno, Masarykova Univerzita 1
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., , 2004, No. 2, p. 57-62
Kategorie: Články

Souhrn

Kongenitální svalové dystrofie (congenital muscular dystrophy; CMD, MDC) představují heterogennískupinu autosomálně recesivně dědičných onemocnění, která se manifestují v kojeneckémvěku svalovou slabostí a hypotonií. Přibližně 40 % případů CMD představuje merosin deficientníforma kongenitální svalové dystrofie (MDC1A) způsobená mutacemi v LAMA2 genu, který kóduje2 řetězec merosinu (lamininu-2). Laminin-2 vázaný na -dystroglykan zprostředkovává napojenícytoskeletálních proteinů asociovaných s aktinem na extracelulární matrix a narušení této osyhraje roli v patogenezi několika forem svalových dystrofií.Autoři prezentují unikátní případ kongenitální svalové dystrofie imitující histologicky juvenilnípolymyositidu, u které byl prokázán subtotální deficit exprese -dystroglykanu a kvantitativněméně vyjádřený sekundární deficit 2 lamininu. Žádná ze známých a definovaných forem CMDnebyla prokázána a jedná se o dosud nepopsanou nozologickou jednotku, u níž se předpokládámutace v genu, který kóduje protein uplatňující se v glykosylaci -dystroglykanu.

Klíčová slova:
kongenitální svalová dystrofie - juvenilní polymyositida - FKRP - -dystroglykan.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie


2004 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se