Fakultní nemocnice v Plzni přivítala druhý ročník Motilitní akademie


Autoři: L. Fremundová
Působiště autorů: Oddělení gastroenterologie a hepatologie, I. interní klinika LF UK a FN v Plzni
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2014; 68(4): 362
Kategorie: Různé: zprávy z akcí

Multioborová spolupráce je jedním z nejefektivnějších přístupů k diagnostice a léčbě funkčních poruch motility trávicího traktu. Ve dnech 21. a 22. května uspořádalo Oddělení gastroenterologie a hepatologie I. interní kliniky FN v Plzni druhé setkání lékařů a specialistů, kteří se ve své praxi zabývají diagnostikou a léčbou stále častěji se vyskytujících funkčních poruch GIT. Cílem tohoto setkání bylo nejen vytvořit prostředí pro výměnu praktických zkušeností, prezentaci jednotlivých pracovišť, ale v první řadě využití zkušeností kolegů z jiných pracovišť a oborů, které s diagnostikou a léčbou funkčních poruch souvisejí. Na akci přijali pozvání k aktivní účasti lékaři z oboru gastroenterologie, ORL, pneumologie, alergologie, ale také zástupci rehabilitačních klinik, a to jak z České republiky, tak ze Slovenska.

Setkání bylo rozděleno do dvou pracovních bloků, z nichž první byl zaměřen na problematiku motility jícnu a anorekta. Zde byla představena novinka pro komplexní vyšetření celého GIT pomocí kapsle SmartPill®, která doplňuje tradiční zobrazovací metody. Velice poutavou a obsahově bohatou práci prezentovala skupina lékařů a patofyziologů z UN Martin soustředěná kolem dr. Petera Bánovčína, která se zaměřila na vztah motility jícnu a vznik refluxní choroby jícnu vlivem přechodných relaxací dolního jícnového svěrače po podráždění nervus vagus.

Obr. 1. Setkání specialistů v oblasti funkčních poruch trávicího traktu na druhém ročníku Motilitní akademie. Fig. 1. Meeting of experts on functional disorders of gastrointestinal tract at the second year of Motility Academy.
Setkání specialistů v oblasti funkčních poruch trávicího traktu na druhém ročníku Motilitní akademie.
Fig. 1. Meeting of experts on functional disorders of gastrointestinal tract at the second year of Motility Academy.

Druhá polovina Motilitní akademie byla zaměřena na problematiku refluxní choroby jícnu. V této části přednášející zhodnotili současné možnosti diagnostiky a léčby, představili současné trendy, normy a postupy při hodnocení závažnosti jícnového refluxu a možnosti jeho monitorace. Zde se v úvodním příspěvku přednášejícímu dr. Ondřeji Hradskému podařilo shrnout stav současného poznání problematiky refluxu v pediatrii, kterou dále rozvinul dr. Peter Szitányi o možnosti farmakologické léčby. Zajímavou metodu pro detekci přítomnosti pepsinu mimo GIT – Peptest® – přestavil prof. Miloš Pešek, přednosta Kliniky pneumologie a ftizeologie FN v Plzni. Dalším zajímavým příspěvkem, který vzbudil vlnu diskuzí, zájmu a nadějí, byl příspěvek Mgr. Petra Bitnara, rehabilitačního specialisty z Kliniky rehabilitace FN v Motole, který se dlouhodobě věnuje možnostem ovlivnění postury těla u pacientů s dismotilitou GIT či jícnovým refluxem a který sklízí úspěchy ve svém oboru na mezinárodním poli.

Kladné ohlasy již z místa konání nás jen utvrzují v tom, že současná medicína si žádá nové přístupy, a zejména nové hledání cest nás posouvá o kousek blíže k poznání. Motilitní akademie by mohla být jednou z cest, jak neformálně propojit zainteresované odborníky a poskytnout jim odpovědi na stále nové otázky.

Přehled všech přednášek s anotací naleznete na www.imedex.cz.

MUDr. Lucie Fremundová

Oddělení gastroenterologie a hepatologie

I. interní klinika LF UK a FN v Plzni

Alej Svobody 80, 304 60 Plzeň

fremundoval@fnplzen.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 4

2014 Číslo 4
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se