Úvodní slovo


Autoři: H. Kubešová;  B. Jurašková
Vyšlo v časopise: Čes Ger Rev 2009; 7(3-4): 109

Metabolický syndrom je na jedné straně rizikovým faktorem kardiovaskulárního postižení a ještě před několika lety by se zdála být debata na téma ovlivnění metabolického syndromu u seniorů zbytečnou. Dnes však víme, že nikdy není pozdě – opakovaně je prokazována efektivita profylaktických i léčebných opatření na morbiditu i mortalitu nemocných v seniorském věku. Na druhé straně nás každodenní zkušenost opakovaně utvrzuje, že zvláště diagnostice metabolického syndromu jako celku není věnována náležitá pozornost jak v terénní praxi, tak i za hospitalizace. Například diagnózu obezita najdeme ve výčtu diagnóz přibližně jen u jedné čtvrtiny až třetiny nemocných splňujících kritéria podle BMI.

V právě vycházejícím čísle České geriatrické revue jsou různé aspekty metabolického syndromu u seniorů hlavním tématem. Zdůrazněna je problematika nefarmakologických metod terapie, která zároveň předpokládá i větší angažovanost samotného nemocného na zlepšení vlastního zdravotního stavu. V naší populaci bohužel vidíme zcela jasnou tendenci raději užít tabletku než vykonávat doporučené aktivity – největším problémem bývá změna stravovacích a pohybových návyků, přičemž by v seniorské populaci měly být na první pohled relativně snáze ovlivnitelné návyky stravovací než pohybové vzhledem k vysokému výskytu postižení páteře a kloubů. I návyky stravovací jsou však hluboko celoživotně zakořeněny a snaha o jejich ovlivnění je mnohdy nemocným vnímána jako významný zásah do jeho kvality života.

Všechny uvedené skutečnosti tedy podtrhují význam preventivních opatření – je třeba dbát více na řešení obezity v mladším věku. Velkým rizikovým faktorem je období mezi 50–60 lety, kdy stoupají nároky nejen pracovní, ale i rodinné – v podobě starostí o rodiče, děti apod. Dochází ke změně priorit pro každého z nás a na základě těchto faktorů pak následně k prohřeškům v životosprávě – nedostatku pohybu, nárůstu hmotnosti, vzrůstu krevního tlaku. Platí tedy i pro metabolický syndrom, že stejně jako u mnoha jiných onemocnění vzniká jeho základ daleko dříve než v seniorském věku a záleží na každém jedinci, jakým způsobem nakonec prožije své stáří.

Na závěr zbývá popřát Vám hezký konec roku a v tom následujícím roce hodně sil do Vaši práce. Zároveň Vás chceme co nesrdečněji pozvat na l5. celostátní gerontologický kongres konaný ve dnech 19.–20. 11. 2009 v Hradci Králové, který je věnován tématice rizikových faktorů onemocnění ve stáří.

prof. MUDr. Hana Kubešová, CSc.

prim. MUDr. Božena Jurašková, Ph.D.


Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Česká geriatrická revue

Číslo 3-4

2009 Číslo 3-4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se