#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

U moderních i.v. přípravků s obsahem železa je riziko závažných nežádoucích účinků minimální

V rámci semináře Iron Academy přišla řeč také na bezpečnost moderních intravenózních (i. v.) přípravků železa (Fe), například železité karboxymaltózy (FCM). Jak sdělil doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., z Ústavu farmakologie LF UP a FN Olomouc, pozornost je potřeba věnovat například riziku hypofosfatémie.

Nežádoucí účinky i.v. přípravků Fe

V úvodním kvízu se projevila tradovaná obava z hypersenzitivních a anafylaktických reakcí na i.v. železo. Docent Urbánek však při rozboru možných nežádoucích účinků uvádí jako nejčastější pozorovaný nežádoucí účinek (NÚ) nevolnost bezprostředně po aplikaci s tím, že u moderních přípravků se vyskytuje maximálně u 3 % pacientů. Ve výčtu častých NÚ se vyskytují reakce v místě vpichu, hypofosfatémie, bolesti hlavy, zrudnutí, závratě a zvýšení krevního tlaku. Potenciálně život ohrožující jsou hypersenzitivní reakce (anafylaxe), jejich výskyt je však i podle rozsáhlé retrospektivní kohortové studie u moderních přípravků (neobsahujících vysokomolekulární komplex železa s dextranem) velmi nízký.

Z nejnovějších přípravků je na základě diskutované metaanalýzy riziko nejnižší právě pro FCM. Docent Urbánek nicméně zdůraznil, že všechny závažné klinické manifestace se vyskytují vzácně a jejich incidence dosahuje maximálně 1 : 200 000.

FCM a hypofosfatémie

I u moderních přípravků i.v. Fe je zaznamenávána hypofosfatémie. Souvisí s rychlostí doplnění Fe a incidence v jedné publikované studii činí u pacientů léčených FCM až 74 % (incidence závažné hypofosfatémie potom 11 %). Většinou nemá klinické příznaky, u malé části pacientů se projevuje slabost, únava, bolesti svalů a kostí a osteomalacie s frakturami.

Rizikové faktory vzniku hypofosfatémie zahrnují anémii (po krvácení z gastrointestinálního traktu nebo abnormálním děložním krvácení), riziko záleží mj. na dávce, rychlosti a opakovaném podávání Fe. Prevencí je pečlivá indikace u pacientů s onemocněním kostí a rizikem zlomenin, případně monitorování sérových hladin fosfátů a poučení rizikových pacientů, aby v případě příznaků vyhledali lékaře.

Docent Urbánek zmínil, že existují i vzácné nežádoucí účinky, které jsou pro svou unikátnost často publikovány, ale reálný význam mají zanedbatelný. Upozornil na fakt, že rozhodující je v těchto situacích vždy predispozice pacienta. U symptomatické hypofosfatémie se jedná o 11 dohledatelných případů do roku 2021.

Parenterální podání železa, včetně karboxymaltózy železa, je u většiny pacientů dobře tolerováno, má jasný pozitivní poměr přínosů a rizik a jeho bezpečnost prokazují i provedené metaanalýzy.

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroj: Urbánek K. Bezpečnost intravenózních přípravků železa. Iron Academy 2022: Proč rozumět metabolismu železa a jeho vlivu na zdraví pacienta, Praha, 15. 9. 2022.

   

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#