#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

(Nejen) u srdečního selhání je důležité porozumět metabolismu železa

Co a proč je potřeba sledovat z hlediska metabolismu železa u pacientů se srdečním selháním? Jakou roli a v jakých ohledech má u této nemoci deficit železa a kdy ho léčit? Nejen o tom hovořil profesor Vernon Louw z Univerzity v Kapském Městě.

Úvod

Prevalence anémie na celém světě dosahuje v současné době podle publikovaných dat zhruba 2,36 miliardy jedinců, prevalence anémie z nedostatku železa (IDA – iron deficiency anaemia) 1,46 miliardy. Kromě IDA může být přítomen deficit železa (ID – iron deficiency) bez anémie. U pacientů se srdečním selháním (HF – heart failure) je ID poddiagnostikovaný i nedostatečně léčený, nezávisle na anémii má přitom velký vliv na jejich morbiditu a mortalitu.

Důležité je věnovat pozornost všem aspektům metabolismu železa (Fe) – příjmu, absorpci, transportu, využití, recyklaci, zásobám a ztrátám. U příjmu by mělo být sledováno množství i forma, neboť při různých způsobech stravování se liší. Absorpce Fe probíhá v duodenu, kde ji ovlivňuje řada faktorů. Malabsorpce se projevuje i po bariatrické chirurgii, při onemocnění tenkého střeva, zánětlivých či onkologických onemocněních, renálním selhání, srdečním selhání ad. O zásobách Fe dobře informuje hladina feritinu v séru (s-feritin). Udržení homeostázy Fe záleží primárně na kontrole absorpce z gastrointestinálního traktu (GIT), protože existují velmi omezené mechanismy exkrece Fe. Klíčovou roli v absorpci železa má hepcidin.

Železo a srdce

Patofyziologické konsekvence ID jsou multifaktoriální. Deficit železa může zhoršit mitochondriální dysfunkci včetně tkáně myokardu. Deficit železa označil profesor Louw za silnější determinantu zhoršení fyzické kapacity při HF, než je anémie. Mezinárodní studie (Klip et al., Am Heart J 2013) navíc ukazuje, že u chronického HF je ID oproti anémii také silnějším prognostickým faktorem.

Přítomnost ID u srdečního selhání zvyšuje náklady na zdravotní péči, nezávisle na anémii je spojena se sníženou kvalitou života, zvýšeným rizikem hospitalizace, větší mortalitou celkovou i kardiovaskulární (KV) a sníženou kapacitou fyzické aktivity. Autor sdělení zdůraznil potřebu hledat při ID jeho možné příčiny, například GI nebo gynekologické krevní ztráty.

Dále upozornil na nedávno publikované mezinárodní vodítko pro léčbu deficitu železa (Sindone et al., J Clin Med 2022) a doplnil, že podle další literatury (Cappelini et al., J Int Med 2020) by cíli léčby měly být především optimalizace koncentrace hemoglobinu (Hb) a optimalizace zásob železa na hodnoty saturace transferinu železem (TSAT) > 20 % a feritinu > 100 µg/l.

Zkušenost z praxe

Profesor Louw rovněž na kazuistice pacientky s refrakterním ID ukázal, jak bylo navzdory vícečetným rizikovým faktorům ID nutné definitivně vysvětlit nedostatečnou odpověď na opakované infuze železa (přehlédnutý karcinom tlustého střeva). Zdůraznil, že není dobré ignorovat ztráty krve per rectum, zejména nejsou-li přítomné hemoroidy.

  

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroje:
1. Louw V. Understanding iron metabolism in the context of heart failure. Iron Academy 2022: Proč rozumět metabolismu železa a jeho vlivu na zdraví pacienta, Praha, 15. 9. 2022.
2. Louw V. Attention to iron in my hematologist’s practice. Iron Academy 2022: Proč rozumět metabolismu železa a jeho vlivu na zdraví pacienta, Praha, 15. 9. 2022.

   

   

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#