#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co o deficitu železa říkají doporučení ESC z roku 2021?

Aktuální evropská doporučení týkající se deficitu železa u srdečního selhání shrnul v rámci semináře Iron Academy 2022 prof. MUDr. Jan Krejčí, Ph.D., z 1. interní kardioangiologické kliniky LF MU a FN u svaté Anny v Brně.

Kdy a jak pátrat po ID?

Podle doporučení Evropské kardiologické společnosti (ESC) představuje deficit železa (ID – iron deficiency) velmi častou komorbiditu nemocných se srdečním selháním. Je přítomen až u 55 % nemocných s chronickou formou srdečního selhání (HF – heart failure) a až u 80 % s akutním HF. Může se vyskytovat nezávisle na přítomnosti anémie a jeho původ může být různý.

Po deficitu železa nebo anémii je nyní doporučeno pátrat u všech pacientů se srdečním selháním. Při zjištění anémie nebo nedostatku Fe by vždy měla být došetřena příčina, nestačí pouhá substituce železa. Přednášející připojil definice anémie a ID u pacientů s HF a dodal, že pro tyto pacienty jsou stanoveny vyšší hraniční hodnoty, protože exprese feritinu se zvyšuje v přítomnosti zánětu doprovázejícího srdeční selhán (stejně jako u infekcí, onkologických onemocnění, hepatopatie ad.).

Novinky vycházející ze studie AFFIRM-AHF

U všech pacientů se srdečním selháním by podle doporučení ESC z roku 2021 měl být pravidelně prováděn screening anémie a ID, a to vyšetřením krevního obrazu, sérového feritinu a TSAT. U symptomatických pacientů recentně hospitalizovaných pro HF s ejekční frakcí levé komory (EF LK) ˂ 50 % + ID by měla být zvažována suplementace Fe intravenózní aplikací karboxymaltózy železa (FCM), a to s cílem snížení rizika rehospitalizace pro HF. Účinnost FCM u ID v době propuštění z nemocnice po akutním srdečním selhání je v tomto ohledu doložena recentní multicentrickou studií AFFIRM-AHF, která se stala podkladem uvedené změny doporučení.

Management deficitu železa zůstává podle nejnovějších doporučených postupů ESC 2021 důležitou složkou algoritmu léčby srdečního selhání.

Co není doporučeno

K léčbě anémie při HF nejsou indikované látky stimulující erytropoezu, neboť ve studii RED-HF darbepoetin alfa nesnížil celkovou mortalitu ani počet hospitalizací v důsledku HF a zvýšil riziko tromboembolických příhod. Na základě studie IRONOUT-HF se u pacientů s HF se sníženou EF LK (HFrEF) a ID nedoporučuje perorální léčba železem, neboť tento postup je neúčinný v doplnění železa a neprokázal zlepšení fyzické výkonnosti.

Objevují se i nové poznatky, dosud nezahrnuté do doporučených postupů. Důkaz, že úprava ID aplikací intravenózní FCM se vyplatí i u HF se zachovanou EF LK (HFpEF), přinesla retrospektivní studie publikovaná v letošním roce (ESC Heart Failure 2022). Významné je také zjištění ze studie IRON-CRT o přínosu kombinace FCM a srdeční resynchronizační léčby (CRT) u srdečního selhání s ID. Podávání FCM u pacientů s HFrEF, ID a přetrvávajícím snížením EF LK po CRT může zlepšit kvalitu života i funkci srdce.

V závěru svého vystoupení profesor Krejčí doplnil, že je třeba nalézt optimální marker pro definici deficitu železa, podle něhož by bylo žádoucí se řídit v budoucnu.

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroj: Krejčí J. ESC guidelines říkají, že železo... Iron Academy 2022: Proč rozumět metabolismu železa a jeho vlivu na zdraví pacienta, Praha, 15. 9. 2022.

   

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#