#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Využití imunohistochemických metod u těžko diagnostikovatelných lézí prsu

13. 8. 2013

Přesná histologická diagnóza léze v prsní tkáni je ve většině případů stanovena pomocí barvení hematoxylinem a eosinem. Nicméně i imunohistochemické metody mají důležitou doplňkovou roli.

Přesná histologická diagnóza léze v prsní tkáni je ve většině případů stanovena pomocí barvení hematoxylinem a eosinem. Nicméně i imunohistochemické metody mají důležitou doplňkovou roli. 

Pro přesné určení patologického procesu v prsu se využívá několik typů markerů. Prvním z nich je myoepiteliální marker. Myoepiteliální vrstva je běžně přítomná u zdravých lalůčků a vývodů prsní žlázy, ale nevyskytuje se kolem invazivního karcinomu. Na hematoxylin-eosinovém preparátu nemusí být tato vrstva dobře rozpoznatelná. Proto je využíván myoepiteliální marker, který navíc dokáže rozlišit invazivní karcinom od karcinomu in situ či sklerotizačních pochodů v prsu. Svou roli má i u papilokarcinomů, kde pomáhá rozhodnout, zda se jedná o benigní, či maligní proces.

Mezi další využívané markery patří aktin hladkého svalu, těžký řetězec myozinu hladkého svalu, p63 (jaderný marker) či kalponin. Podle autorů článku v časopise Journal of Clinical Pathology je pro diagnózu nevhodnější používat panel protilátek, který obsahuje kombinaci senzitivního hladkosvalového aktinu a dva další více specifické markery. Například těžký řetězec hladkosvalového myozinu a p63.

Jako u každé jiné imunohistochemické metody i zde jsou na místě jak externí, tak interní kontroly diagnostiky. Mezi nejčastější nástrahy imunohistochemického vyšetření patří schopnost samotných karcinomů produkovat myoepiteliální marker. Do skupiny takových nádorů patří metaplastické karcinomy a karcinomy podobné nádorům slinných žláz. Komplikace může způsobit také mikroglandulární adenóza, na kterou bylo tradičně pohlíženo jako na benigní, i když se v posledních výzkumech ukázalo, že může být potenciálním prekurzorem karcinomu. U takové léze není přítomna myoepiteliální vrstva, i když bazální membrána přítomna je.

Imunohistochemické metody mají v diagnostice prsních lézí mnoho využití. Jsou významné při rozlišování DCIS, LCIS, invazivního karcinomu nespecifického typu, invazivního lobulárního karcinomu či metastáz do prsní tkáně. Jejich výsledky ale musí být vždy porovnány s hematoxylin-eosinovým preparátem.

(jez)

Zdroj: Andrew H. S. Lee. Use of Immunohistochemistry in the Diagnosis of Problematic Breast Lesions. J Clin Pathol. 2013; 66 (6): 471–477.



Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#