#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Doporučení Americké urologické asociace k léčbě benigní hyperplazie prostaty – 3. část (medikamentózní léčba inhibitory 5α-reduktázy)

1. 12. 2014

Shrnutí základů medikamentózní léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP) a symptomů dolních močových cest (lower urinary tract symptoms – LUTS) podle nedávno vydaných doporučení Americké urologické asociace (AUA) – třetí část – o léčbě inhibitory 5α-reduktázy.

Shrnutí základů medikamentózní léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP) a symptomů dolních močových cest (lower urinary tract symptoms – LUTS) podle nedávno vydaných doporučení Americké urologické asociace (AUA) – třetí část – o léčbě inhibitory 5α-reduktázy.

Benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Typický pacient s BHP a LUTS je muž ve věku 45 let a více, u kterého nelze anamnesticky ani jiným vyšetřením zjistit jinou příčinu LUTS, než je právě BHP. Symptomy s věkem progredují, a i když se nejedná o život ohrožující onemocnění, velmi významně ovlivňuje kvalitu života. Primárním cílem léčebných intervencí je proto zbavit pacienta obtěžujících příznaků LUTS, sekundárně pak zabránit progresi BHP.

Diagnostika BHP

Pacienta s LUTS by měl vstupně vyšetřit praktický lékař (anamnéza, fyzikální vyšetření břicha, digitální rektální vyšetření, rozbor moči a stanovení hladiny PSA). Pokud jsou tato vyšetření negativní a jedná se zatím o pouze subjektivní příznaky LUTS, další vyšetření není třeba a problémy se zatím řeší režimovými opatřeními (změna užívané medikace, životního stylu, vhodná dieta, regulace příjmu tekutin v odpoledních a večerních hodinách). Pacienta je vhodné pozvat na kontrolu za rok.

V případě záchytu patologie by měl být pacient odeslán k urologovi, který v případě potřeby doplní další vyšetření a doporučí vhodnou léčbu. V případě diagnózy hyperaktivního močového měchýře by měl být pacient léčen α-blokátorem a anticholinergními léky; v případě zvětšené prostaty pak α-blokátorem, inhibitory 5α-reduktázy nebo kombinací obojího; pokud je přítomna obstrukce močové trubice, pak je na místě intervenční řešení (transuretrální resekce prostaty je zlatým standardem).

Možnosti farmakologické léčby

Inhibitory 5α-reduktázy (5-ARIs)

5-ARIs jsou schopny zabránit progresi LUTS při BPH a redukovat riziko močové retence a budoucí operace prostaty (úroveň doporučení 3). Neměly by být používány u mužů s LUTS při BPH bez zvětšení prostaty (úroveň doporučení 2), jsou tedy vhodné jen k léčbě mužů s LUTS při BHP s prostatickým zvětšením (úroveň doporučení 3). 

V této skupině jsou k léčbě BHP schváleny dva preparáty – finasterid v dávce 5 mg denně a dutasterid v dávce 0,5 mg denně. Finasterid inhibuje izoenzym 5-AR typu II, zatímco dutasterid inhibuje typ I i II. To vede k redukci sérových hladin dihydroxytestosteronu o 70 % u finasteridu oproti 95 % u dutasteridu. V prostatě je nicméně rozšířen více typ II izoenzymu 5-AR, takže dojde k redukci o 80 % u finasteridu a 94 % u dutasteridu. Biologický poločas je 6–8 týdnů u finasteridu a 5 týdnů u dutasteridu. Z klinického pohledu je ale účinnost obou preparátů podobná.

Jednotlivé preparáty

Finasterid

Finasterid je vhodný k léčbě LUTS při BHP u mužů se zvětšenou prostatou, ve zlepšení symptomů LUTS je ale méně účinný než α-blokátor. Redukuje riziko akutní retence moči a operace prostaty, jeho efekt je tím větší, čím objemnější je prostata při zahájení léčby. Nežádoucí účinky jsou hlavně sexuálního charakteru – snížení libida, ejakulační a erektilní dysfunkce.

Dutasterid

Oproti finasteridu nabízí dutasterid větší redukci sérového a intraprostatického dihydroxytestosteronu. Nežádoucí účinky zahrnují erektilní dysfunkce, snížení libida, gynekomastii a poruchy ejakulace.

V dalších indikacích

Finasterid je vhodný a účinný u mužů s refrakterní hematurií z důvodu prostatického krvácení. U dutasteridu toto není známo, ale pravděpodobně jsou jejo účinky u této diagnózy podobné (úroveň doporučení 3).

5-ARIs ale nelze doporučit preoperačně k redukci krvácení během transuretrální resekce prostaty, protože pro toto doporučení není dostatek důkazů (úroveň doporučení 3).

(epa)

Zdroj: Mcvary K. T., Roehrborn C. G., Avins A. L., et al. American Urological Association Guideline: Management of Benign Prostatic Hyperplasia (BPH).



Štítky
Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#