Vliv omeprazolu na kvalitu hlasu u pacientů s funkční dysfonií a laryngofaryngeálním refluxem
Laryngofaryngeální reflux (LPR) je zatékání obsahu žaludku přes dolní jícnový svěrač do horní části trávicího a dýchacího systému, které je časté u pacientů s funkčními dysfoniemi. Autoři studie z Turecka sledovali vliv léčby LPR omeprazolem na kvalitu hlasu u těchto pacientů.
Do studie bylo zahrnuto devět pacientů ve věku mezi 27 a 43 lety, sedm mužů a dvě ženy. Diagnóza funkční dysfonie a LPR byla stanovena videolaryngoskopií, laryngální změny spojené s LPR byly hodnoceny podle Reflux Finding Score. Následně pacienti podstoupili léčbu omeprazolem 20 mg dvakrát denně po dobu 6 měsíců. Žádný z pacientů neabsolvoval jinou léčbu hlasové kvality, pouze dodržovali doporučenou hlasovou hygienu. Na konci studie byly hodnoceny objektivní i subjektivní hlasové parametry pomocí akustické analýzy, hodnocení čistoty a znělosti hlasu lékařem a dotazníků vyplňovaných pacientem.
Po léčbě omeprazolem byly všechny parametry hlasové kvality zlepšeny, k signifikantnímu zlepšení došlo v dotazníku Voice Handicap Index (p = 0) a v akustické analýze amplitudové nestability (shimmer – p = 0,018).
U pacientů s funkční dysfonií je LPR častým nálezem. Může kvalitu hlasu pacientů dále negativně ovlivňovat. Léčba LPR by tedy měla být součástí léčebného plánu funkčních dysfonií.
(epa)
Zdroj: Kandogan T., Aksoy G., Dalgic A. Effects of omeprazole over voice quality in muscle tension dysphonia patients with laryngopharyngeal reflux. Iran Red Crescent Med J. 2012 Dec; 14 (12): 787–91; doi: 10.5812/ircmj.2292. Epub 2012 Dec 6.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Láska je láska! A co na to věda? „Jednohubky“ z výzkumu – 2025/20
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
Mohlo by vás zajímat
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Medikace u IBD v těhotenství
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc