Úloha růstového faktoru TGF-β v procesu hojení ran
Hojení ran je velmi komplexní, dosud ne zcela objasněný proces. Zdá se, že klíčovou roli hlavně v pozdějším stadiu hojení hraje růstový faktor TGF-β (transformační růstový faktor). Porozuměním jeho úlohy se otevírá možnost farmakologického ovlivnění procesu hojení.
Význam TGF-β v procesu hojení ran
TGF-β se účastní mnoha interakcí v průběhu hojení rány, ovlivňuje příliv zánětlivých buněk do oblasti poškození, působí na migraci fibroblastů a keratinocytů, napomáhá tvorbě extracelulární matrix (ECM) a angiogenezi v proliferační fázi, účastní se komunikace mezi fibroblasty a keratinocyty a inhibuje syntézu metaloproteáz odstraňujících kolagen během fáze remodelace v období 6–24 měsíců po vzniku poškození. TGF-β vykazuje silně fibrogenní účinky a právě v tomto směru se vědci pokouší omezit jeho působení v procesu hojení a tím zabránit tvorbě hypertrofických jizev.
Mechanismus působení
Dosud byly objeveny 3 izoformy: TGF-β1, 2 a 3. TGF-β se vážou na TGF-β receptor typu II, což je serin/threoninová kináza, která po aktivaci fosforyluje receptor typu I a tím spustí kaskádu SMAD, jež končí fosforylací transkripčních faktorů a změnou genové exprese. Aktivace genů vede k tvorbě mnoha proteinů v různých buňkách. Velmi důležitá je úloha těchto proteinů v tvorbě ECM, kdy působením TGF-β dochází k tvorbě fibronektinu, kolagenu I a III, VEGF. Současně však inhibují tvorbu metaloproteáz ve fibroblastech a znemožňují degradaci kolagenu, tímto způsobem převládne tvorba kolagenu nad jeho degradací.
Možnosti klinické aplikace
Použití TGF-β1 a 2 se zdá být nadějné v léčbě chronických ran. Po aplikaci na zvířecích modelech došlo skutečně k rychlejšímu hojení rány. V léčbě diabetických vředů je jejich dosavadní užití úspěšné i bezpečné v druhé fázi klinických studií. Naopak utlumení aktivity TGF-β pomocí protilátek (např. peptid P144) slibuje pomoc v léčbě systémové sklerózy či diabetické nefrózy. I v tomto případě jsou výsledky víceméně úspěšné, v současné době také v druhé a v třetí fázi klinických studií.
Možnost farmakologického ovlivnění TGF-β vypadá jako slibný příslib budoucnosti. Zatím je však potřeba vyčkat, jak dopadnou klinické studie. Teprve poté se TGF-β a protilátky proti jeho působení mohou stát součástí moderní léčby.
(holi)
Zdroj: Mohammadreza P., et al. Critical Role of Transforming Growth Factor Beta in Different Phases of Wound Healing. Advances In Wound Care 2013; 2 (5): 215–224; doi: 10.1089/wound.2012.0406
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
Mohlo by vás zajímat