Textové zprávy zvyšují adherenci k léčbě
Zasílání textových zpráv na mobilní telefon zdvojnásobuje adherenci k užívání léků u pacientů středního věku s chronickými chorobami. Ukázala to metaanalýza 16 randomizovaných klinických studií, jejíž výsledky byly nedávno publikovány v časopisu JAMA Internal Medicine.
Hlavní autor této studie dr. Jay Thakkar z kardiologického oddělení Westmead Hospital v australském Sydney ovšem nabádá k opatrnosti při interpretaci těchto výsledků, protože údaje o adherenci vycházejí ze sdělení pacientů (mohou tedy být nadhodnocené) a analyzované studie byly pouze krátkodobé (střední délka 12 týdnů).
Sdružená analýza 2742 pacientů průměrného věku 39 let ukázala více než dvojnásobné zvýšení adherence k užívání medikace (poměr šancí 2,11; 95% CI 1,52–2,93; p < 0,001) při zasílání textových zpráv. Tento účinek nebyl ovlivněn délkou studie, typem choroby, frekvencí zasílaní zpráv (1× denně či méně často) ani skutečností, zda byly zprávy personalizovány.
Přínos této intervence je velmi významný, protože adherence k dlouhodobé léčbě dosahuje ve vyspělých zemích zhruba 50 % po 1 roce terapie, u nižších socioekonomických skupin a v rozvojových zemích je pak ještě menší. Zvýšení adherence je přínosem nejen z hlediska příznivého dopadu na zdraví pacientů, ale také proto, že nízká adherence podstatně zvyšuje náklady na léčbu.
Metoda zvýšení adherence k léčbě prostřednictvím textových zpráv je snadno použitelná, protože jde o dobře zavedenou a finančně nenáročnou technologii, kterou lze použít u všech typů mobilních telefonů, jež vlastní většina světové populace.
(zza)
Zdroj: Thakkar J., Kurup R., Laba T. L. et al. Mobile telephone text messaging for medication adherence in chronic disease: a meta-analysis. JAMA Intern Med 2016 Feb 1; doi: 10.1001/jamainternmed.2015.7667 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Proč jsou nemocnice nepřítelem spánku? A jak to změnit?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/42
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Konference Efektivní nemocnice 2024 hledala řešení pro české zdravotnictví