Textové zprávy zvyšují adherenci k léčbě

29. 2. 2016

Zasílání textových zpráv na mobilní telefon zdvojnásobuje adherenci k užívání léků u pacientů středního věku s chronickými chorobami. Ukázala to metaanalýza 16 randomizovaných klinických studií, jejíž výsledky byly nedávno publikovány v časopisu JAMA Internal Medicine.

Hlavní autor této studie dr. Jay Thakkar z kardiologického oddělení Westmead Hospital v australském Sydney ovšem nabádá k opatrnosti při interpretaci těchto výsledků, protože údaje o adherenci vycházejí ze sdělení pacientů (mohou tedy být nadhodnocené) a analyzované studie byly pouze krátkodobé (střední délka 12 týdnů).

Sdružená analýza 2742 pacientů průměrného věku 39 let ukázala více než dvojnásobné zvýšení adherence k užívání medikace (poměr šancí 2,11; 95% CI 1,52–2,93; p < 0,001) při zasílání textových zpráv. Tento účinek nebyl ovlivněn délkou studie, typem choroby, frekvencí zasílaní zpráv (1× denně či méně často) ani skutečností, zda byly zprávy personalizovány.

Přínos této intervence je velmi významný, protože adherence k dlouhodobé léčbě dosahuje ve vyspělých zemích zhruba 50 % po 1 roce terapie, u nižších socioekonomických skupin a v rozvojových zemích je pak ještě menší. Zvýšení adherence je přínosem nejen z hlediska příznivého dopadu na zdraví pacientů, ale také proto, že nízká adherence podstatně zvyšuje náklady na léčbu.

Metoda zvýšení adherence k léčbě prostřednictvím textových zpráv je snadno použitelná, protože jde o dobře zavedenou a finančně nenáročnou technologii, kterou lze použít u všech typů mobilních telefonů, jež vlastní většina světové populace.

(zza)

Zdroj: Thakkar J., Kurup R., Laba T. L. et al. Mobile telephone text messaging for medication adherence in chronic disease: a meta-analysis. JAMA Intern Med 2016 Feb 1; doi: 10.1001/jamainternmed.2015.7667 [Epub ahead of print].Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se