Optimální dávkování 40 mg omeprazolu denně – vliv na žaludeční a jícnové pH a sérový gastrin u zdravých dobrovolníků
Autoři studie, publikované v prestižním časopise The American Journal of Gastroenterology, zkoumali supresi produkce žaludeční kyseliny při terapii 40 mg omeprazolu denně. Zároveň se věnovali i vztahu mezi sérovým gastrinem a žaludečním pH při této léčbě.
Do studie bylo zahrnuto 19 zdravých mužů (průměrný věk 25 let), u kterých bylo před vstupem do studie provedeno vyšetření sekrece gastrinu a 24hodinová pH-metrie v žaludku i jícnu. Poté každý z dobrovolníků absolvoval sedmidenní léčbu každým ze tří léčebných režimů – omeprazol 20 mg dvakrát denně, omeprazol 40 mg ráno a omeprazol 40 mg večer. Šestý den každého léčebného cyklu jim byl znovu odebrán gastrin a provedeny pH-metrie. Stravovací režim a denní aktivity byly u jednotlivých subjektů během celé studie srovnatelné. Léky byly užívány nalačno.
Všechny léčebné režimy vedly k signifikantnímu snížení produkce žaludeční kyseliny (p < 0,01), pH bylo během měření vyšší v žaludku i jícnu. Doba expozice kyselině, tedy doba, po kterou je pH nižší než 4, byla při měření v jícnu srovnatelná ve všech skupinách. Při měření pH v žaludku pak byla doba expozice kyselině nižší při dávkování 2× denně, při podávání 1× denně byly výsledky srovnatelné ráno i večer. U 15 z 19 subjektů lepší supresi kyseliny vyvolalo dávkování 2× denně (p < 0,05). Ve srovnání s hodnotami před vstupem do studie byly všechny léčebné režimy spojeny se signifikantním poklesem sérového gastrinu (p < 0,01) i doby expozice kyselině (p < 0,01). Korelace mezi změnou hladiny sérového gastrinu a doby expozice kyselině ale nalezena nebyla.
Dávkování omeprazolu 20 mg 2× denně vede u většiny testovaných subjektů k větší supresi žaludeční kyseliny než dávkování 40 mg 1× denně. Hladiny sérového gastrinu s pH v žaludku nekorespondují, k hodnocení účinků léčby je nutné provedení pH-metrie.
(epa)
Zdroj: Kuo B., Castell D. O. Optimal dosing of omeprazole 40 mg daily: effects on gastric and esophageal pH and serum gastrin in healthy controls. Am J Gastroenterol. 1996 Aug; 91 (8): 1532–8.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Láska je láska! A co na to věda? „Jednohubky“ z výzkumu – 2025/20
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
Mohlo by vás zajímat
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou
- Medikace u IBD v těhotenství
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc