Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
Tým italských autorů sledoval vliv nutraceutik na hladinu lipidů u osob se středním kardiovaskulárním rizikem a srovnával jejich efekt s léčbou pravastatinem.
Tým italských autorů sledoval vliv nutraceutik na hladinu lipidů u osob se středním kardiovaskulárním rizikem a srovnával jejich efekt s léčbou pravastatinem.
Úvod
V primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění (KVO) se uplatňují především dietní opatření, změna životního stylu a medikamentózní léčba rizikových faktorů KVO. V současné době se pozornost obrací k tzv. funkčním potravinám a nutraceutikům, zejména v léčbě hyperlipidemie u osob s metabolickým syndromem (MS).
Metodika studie
Do této randomizované dvojitě slepé zkřížené studie bylo zařazeno 30 osob se středně závažnou hyperlipidemií a metabolickým syndromem (dle kritérií Third Report of the National Cholesterol Education Program Expert Panel on Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Cholesterol in Adults). Pacienti byli 8 týdnů léčeni placebem nebo kombinací nutraceutik (extrakt z červené fermentované rýže, berberin, polikosanol, astaxanthin, koenzym Q10 a kyselina listová). Následně byla léčba změněna na 8týdenní podávání 10 mg pravastatinu. Dávka statinu byla určena na základě očekávané 20% účinnosti v redukci LDL cholesterolu (LDL-c).
Výsledky
Léčba nutraceutiky vedla ke statisticky významné redukci celkového cholesterolu (−12,8 %) a LDL-c (−21,1 %) srovnatelné s efektem pravastatinu (−16 %, resp. −22,6 %). Podávání nutraceutik vedlo také k zvýšení hladiny HDL cholesterolu o 4,8 %. Při léčbě nutraceutiky došlo ke zlepšení poměru leptin/adiponektin, přičemž nebyla ovlivněna hladina samotného adiponektinu.
Závěr
Výsledky této studie svědčí o příznivém ovlivnění hladiny lipidů nutraceutiky, které je srovnatelné s efektem léčby nízkou dávkou pravastatinu. Léčba může být účinnou a bezpečnou alternativou především u pacientů se středním kardiovaskulárním rizikem, u nichž není farmakologická léčbě vhodná.
Použití fermentované rýže, která obsahuje tzv. monakoliny s bioaktivním efektem podobným statinům (inhibice hydroxymethylglutaryl-koenzym A reduktázy), je již zmíněno v aktuálních guidelines ESC/EAS pro management dyslipidemie, a to v úrovni důkazů B.
(kry)
Zdroj: Ruscica M., Gomaraschi M., Mombelli G. et al. Nutraceutical approach to moderate cardiometabolic risk: results of a randomized, double-blind and crossover study with Armolipid Plus. J Clin Lipidol 2014; 8 (1): 61−68, doi: 10.1016/j.jacl.2013.11.003.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
Mohlo by vás zajímat
- FDA schválil první biosimilární přípravek
- Aktuální přehled registrovaných biosimilárních přípravků
- České zkušenosti s biosimilárním infliximabem jsou pozitivní
- Extrapolace dat u biosimilárních přípravků je zavedeným postupem
- FDA schvaluje první generikum pro glatirameracetát
- Postoj Španělské společnosti pro revmatologii k biosimilars