Nová technika nahradí biopsii prsu?
Magnetická rezonance za použití difuzně váženého zobrazení (diffusion-weighted imaging, DWI) od sebe dokáže rozlišit maligní a benigní prsní léze a tím pomáhá redukovat počet nadbytečných prsních biopsií. Toto tvrzení podpořily výsledky studie uskutečněné v National Institute of Health v americké Bethesdě.
V rámci studie bylo vyšetřeno 80 pacientek s celkovým počtem 85 lézí. Přitom padesát z šedesáti lézí bylo pomocí nové vyšetřovací techniky správně označeno jako maligní a zároveň 23 z 25 lézí správně jako benigní.
K určení malignity léze byla použita kvantitativní analýza DWI obrazů. DWI zobrazení dokáže bez použití kontrastu rozlišit buněčnou denzitu léze, která úzce souvisí s pravděpodobností malignity daného ložiska. Buněčná denzita totiž významně ovlivňuje efektivní hodnotu difuzního koeficientu (apparent diffusion coefficient – ADC) vody v dané tkáni a právě DWI zobrazení dokáže difuzi molekul vody v tkáni zachytit.
Uvedená studie, která byla prezentována v dubnu 2009 na konferenci Americké radiologické společnosti, však není jediná, jež v poslední době přinesla dobré výsledky s použitím DWI MR při charakterizaci prsních lézí. Například v roce 2008 v japonském odborném časopise Magnetic Resonance in Medical Sciences byly zveřejněny výsledky jiné studie, která si kladla za cíl zhodnotit použitelnost ADC pro diferenciální diagnostiku nádorů prsu a určit vztah mezi tímto koeficientem a celularitou nádoru. DWI obrazy je možné použít nejen k rozlišení sporných prsních lézí, ale například i k charakterizaci cystických lézí intrakraniálních, jaterních nebo k detekci kolorektálního karcinomu.
Použití magnetické rezonance (MR) pro zobrazení prsní tkáně je běžné a nová metoda s DWI zobrazením rozšiřuje stávající možnosti jejího využití o možnost rozlišit maligní a benigní léze. Podle výsledků některých studií hodnota ADC dokonce dobře koreluje se stupněm malignity zobrazovaného tumoru.
(vek)
Zdroje: Hatakenaka M. et al.: Apparent diffusion coefficients of breast tumors: clinical application, Magn Reson Med Sci 7: 23–29, 2008.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Staroegyptští písaři přetěžovali tělo obdobně jako dnešní lidé se sedavým zaměstnáním
- Kdy si mozek batolat začíná vytvářet dlouhodobé vzpomínky?
- Jak minimalizovat nežádoucí účinky nesteroidních antirevmatik
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Řekněte mi, co jíte, a já vám řeknu, jaká je úroveň vaší kognice
Mohlo by vás zajímat
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu