Lékové interakce mezi klopidogrelem a inhibitory protonové pumpy u pacientů po akutním infarktu myokardu
Inhibitory protonové pumpy (PPI) jsou obvykle předepisovány pacientům s duální protidestičkovou terapií, aby se snížilo riziko krvácení do gastrointestinálního traktu. Studie v poslední době vyvolaly obavy, zda PPI nemohou snižovat účinnost klopidogrelu prostřednictvím kompetitivní inhibice izoenzymu 2C19 cytochromu P450.
Úvod
Klopidogrel je proléčivo, které protidestičkovou aktivitu získává v játrech, kde je bioaktivován oxidací enzymy cytochromového systému P450, především izoenzymem CYP2C19, na vlastní účinný metabolit, jenž se ireverzibilně váže na destičkové receptory ADP (P2Y12). Všechny PPI jsou rovněž metabolizovány pomocí izoenzymu CYP2C19, ačkoli v různém rozsahu. Podle studií in vitro patří pantoprazol mezi nejslabší inhibitory tohoto izoenzymu.
Metodika studie
V klinické randomizované studii se zkříženým uspořádáním bylo prospektivně analyzováno 34 pacientů 1 měsíc po prodělaném akutním infarktu myokardu (AMI) léčených duální protidestičkovou terapií. Funkce trombocytů byla u každého pacienta testována pomocí systému VerifyNow ve 3 po sobě jdoucích schématech:
- nejprve 1 měsíc po ukončení podávání PPI,
- následně po 4 týdnech užívání omeprazolu v dávce 40 mg,
- nakonec po 1měsíční vymývací periodě následované 4 týdny užívání pantoprazolu v dávce 40 mg.
Pacienti byli na začátku studie randomizováni k tomu, zda budou léčeni nejprve omeprazolem, nebo pantoprazolem.
Výsledky
Studie zjistila signifikantní snížení efektu klopidogrelu po zahájení léčby omeprazolem; průměrná hodnota P2Y12 reaction units (PRU) se zvýšila z 202 ± 52 na 235 ± 58 (p < 0,001). V případě podávání pantoprazolu byla účinnost klopidogrelu zachována (PRU 215 ± 54; p = 0,16). U skupiny bez léčby PPI tvořili 26 % pacientů nonrespondeři pro klopidogrel (PRU > 240). Po zahájení léčby omeprazolem se tento podíl zvýšil až na 45 %, u pacientů léčených pantoprazolem činil pouze 23 %.
Závěr
Současné podávání omeprazolu, avšak nikoliv pantoprazolu vedlo u pacientů s AMI k signifikantní farmakodynamické interakci s klopidogrelem. V případě této lékové interakce se tedy zřejmě nejedná o class effect PPI.
(ada)
Zdroj: Fontes-Carvalho R., Albuquerque A., Araújo C. et al. Omeprazole, but not pantoprazole, reduces the antiplatelet effect of clopidogrel: a randomized clinical crossover trial in patients after myocardial infarction evaluating the clopidogrel-PPIs drug interaction. Eur J Gastroenterol Hepatol 2011; 23 (5): 396−404, doi: 10.1097/MEG.0b013e3283460110.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Význam výživy v léčbě nehojících se ran – prakticky a v kostce
- Umělá inteligence dokáže odhalit pacienty ohrožené deliriem
- HydroCleanem efektivně hojíme onkologické rány po radioterapii
- Hraje umělá inteligence v medicíně fér?
Mohlo by vás zajímat
- Medikace u IBD v těhotenství
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc