Krátkodobý efekt kombinované léčby nutraceutiky na hladinu lipidů, mastných kyselin, hemodynamické parametry a kardiovaskulární riziko
V současnosti vzrůstá zájem o nutraceutika zlepšující kardiovaskulární rizikové faktory a související orgánové postižení. Nutraceutika jsou skupinou preparátů s obsahem složky přírodního původu, které mají biologické účinky a příznivě působí na lidský organismus. Jejich efektivitou se zabývala klinická studie, jejíž výsledky byly recentně publikované v časopisu Advances in Therapy.
Cíl studie
Cílem dvojitě zaslepené placebem kontrolované randomizované klinické studie bylo porovnat efekt kombinovaného nutraceutického přípravku obsahujícího červenou fermentovanou rýži (10 mg), fytosteroly (800 mg) a L-tyrosol (5 mg) na hodnoty plazmatických lipidů, krevní tlak, endotelové funkce a aterosklerotické postižení tepen ve skupině 60 pacientů s polygenně podmíněnou hypercholesterolémií, která nereaguje na dodržování středomořské diety.
Výsledky
Po 8 týdnech byly u skupiny léčených pacientů v porovnání se skupinou léčenou placebem zaznamenány příznivé změny v hladině celkového cholesterolu (−16,3 % vs. 9,9 %; p < 0,001), LDL cholesterolu (−23,4 % vs. −13,2 %; p < 0,001) a indexu jaterní steatózy (−2,8 %; p < 0,01 vs. −1,8 %; p < 0,05). Navíc ve skupině léčené nutraceutiky poklesla v porovnání s placebem i hladina ALT (−27,7 %; p < 0,001), AST (−13,8 %; p = 0,004) a kyseliny močové v séru (−12,3 %; p = 0,005).
Co se týče hemodynamických parametrů, došlo v aktivně léčené skupině k poklesu systolického krevního tlaku (−5,6 %), který nebyl zaznamenán u kontrolní skupiny. Zlepšila se rovněž endotelová reaktivita oproti vstupním hodnotám (−13,2 %; p < 0,001). Následkem toho pokleslo u pacientů léčených nutraceutiky i předpokládané 10leté kardiovaskulární riziko o 1,19 % (střední chyba průměru 0,4 %; p = 0,01).
Závěr
Testovaná kombinace nutraceutik je schopna zlepšit příznivý efekt středomořské diety na kardiovaskulární rizikové faktory a příznivě ovlivnit i předpokládané kardiovaskulární riziko.
(hak)
Zdroj: Cicero A. F. G., Fogacci F., Bove M. et al. Short-term effects of a combined nutraceutical on lipid level, fatty liver biomarkers, hemodynamic parameters, and estimated cardiovascular disease risk: a double-blind, placebo-controlled randomized clinical trial. Adv Ther 2017 Aug; 34 (8): 1966−1975, doi: 10.1007/s12325-017-0580-1.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
- AUDIO: Praktičtí lékaři jsou pro pacienty branou ke špičkové péči
Mohlo by vás zajímat
- Postoj Španělské společnosti pro revmatologii k biosimilars
- České zkušenosti s biosimilárním infliximabem jsou pozitivní
- FDA schválil první biosimilární přípravek
- FDA schvaluje první generikum pro glatirameracetát
- Extrapolace dat u biosimilárních přípravků je zavedeným postupem
- Aktuální přehled registrovaných biosimilárních přípravků