Inhibitory protonové pumpy: aktuální, osvědčené a účinné i po 25 letech
Inhibitory protonové pumpy (PPI) patří mezi jedna z nejpoužívanějších léčiv gastroenterologické praxe. Předkládaný článek se zabývá stručnou charakteristikou této skupiny a srovnává efektivitu PPI a blokátorů H2 ve vybraných indikacích.
Charakteristika a mechanismus účinku PPI
Inhibitory protonové pumpy jsou látky, které se v kyselém prostředí žaludku přeměňují na aktivní metabolity a následně blokují funkci protonové pumpy, tj. enzymu tvořícího žaludeční kyselinu. Aby se zabránilo jejich předčasné aktivaci a degradaci, jsou nejčastěji zpracovány do speciálních lékových forem, které umožňují bezpečný přechod žaludkem a vstřebání v proximální části tenkého střeva.
PPI tlumí sekreci kyseliny chlorovodíkové parietální buňkou bez ohledu na vyvolávající podnět a intragastrické pH jsou schopny udržet nad pH > 4 v rozmezí 15−21 hodin. V posledních letech se staly významnými konkurenty původně užívaných blokátorů H2 a postupně základními léky používanými v terapii acidopeptických onemocnění. Níže jsou uvedeny rozdíly mezi PPI a blokátory H2 v nejčastějších indikacích.
Hojení peptidických vředů
Klinické studie prokázaly lepší míru hojení gastroduodenálních vředů během terapie PPI než při podávání blokátorů H2. Data z 384 randomizovaných kontrolovaných studií (RCT), jež zahrnuly celkem 44 870 pacientů, prokázala, že omeprazol ze skupiny PPI byl při hojení významně účinnější (p = 0,001) než blokátory H2.
Eradikace Helicobacter pylori
Infekce H. pylori je dobře známým kofaktorem při rozvoji gastroduodenálního vředu. Několik vysoce kvalitních publikací, závěry Maastrichtského konsenzu i systematický přehled databáze Cochrane podporují zařazení PPI do dvoj- až trojkombinace s antibiotiky. Synergický účinek PPI je v rámci tohoto eradikačního režimu významnější než při užití blokátorů H2.
Gastropatie vyvolané NSA
Výsledky metaanalýzy 112 RCT naznačují, že ačkoli vysoké dávky blokátorů H2 mohou být prospěšné, neexistují dostatečné důkazy o výhodách konvenčních dávkovacích režimů v rámci jejich profylaktického podávání. Nejprůkaznější výsledky ohledně PPI pocházejí ze dvou multicentrických studií prováděných s vysoce rizikovými pacienty s denním užíváním nesteroidních antiflogistik (NSA). Kumulativní četnost pacientů, u kterých došlo po 6 měsících k manifestaci vředů, byla u skupiny užívající esomeprazol (20 mg denně) podstatně nižší (5,2 %) než v případě respondentů s placebem (17 %).
Závěr
Inhibitory protonové pumpy byly do klinické praxe zavedeny před více než 25 lety. Od té doby se ukázaly jako neocenitelné, bezpečné a účinné látky pro zvládnutí patologických stavů souvisejících s působením žaludeční kyseliny.
(zemt)
Zdroj: Strand D. S., Kim D., Peura D. A. 25 years of proton pump inhibitors: a comprehensive review. Gut Liver 2017; 11 (1): 27−37, doi: 10.5009/gnl15502.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
Mohlo by vás zajímat
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou
- Medikace u IBD v těhotenství
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc