Inhibitory protonové pumpy
Inhibitory protonové pumpy (proton pump inhibitors – PPIs) jsou léky používané k léčbě onemocnění spojených s kyselostí žaludečního obsahu, např. gastroezofageálního refluxu.
Inhibitory protonové pumpy (proton pump inhibitors – PPIs) jsou léky používané k léčbě onemocnění spojených s kyselostí žaludečního obsahu, např. gastroezofageálního refluxu.
Mechanismus účinku PPIs
Kyselost žaludečního obsahu je dána přítomností kyseliny chlorovodíkové (HCl), která má za cíl vyhubit případné cizorodé organizmy v potravě ještě před jejím přesunem do střev. Řízení sekrece HCl v žaludku je komplexní proces, který probíhá reflexně v souvislosti s příjmem potravy. Po aktivaci dochází v žaludečních buňkách ke směně draslíkového iontu za vodíkový pomocí protonové pumpy (H,K-ATP-ázy), což vede ke zvýšení kyselosti v žaludku. Mechanismus účinku PPI je v blokaci funkce této protonové pumpy, a tedy i produkce kyseliny. Tyto léky působí na tvorbu kyseliny v žaludku preventivně ještě před jejím vytvořením, je proto nutné je užívat nalačno před jídlem a pravidelně každý den.
Všechny PPIs jsou biologicky neaktivní slabé zásady, které se až v přítomnosti žaludeční kyseliny mění na účinné látky. Většina z nich je metabolizována prostřednictvím CYP2C19 a 3A4. Jaterní onemocnění a vyšší věk pacientů snižují schopnost vylučování PPIs, stejně jako mutace v genu pro CYP2C19.
Účinnost a bezpečnost esomeprazolu
Studie srovnávající účinnost jednotlivých PPIs v minulosti opakovaně ukázaly, že omeprazol, lansoprazol, rabeprazol a pantoprazol jsou navzájem zcela srovnatelné, zatímco esomeprazol a tenatoprazol mají oproti výše jmenovaným větší schopnost inhibovat v žaludku tvorbu kyseliny a déle udrží v žaludku pH vyšší než 4.
Esomeprazol (S-izomer omeprazolu) má tedy dle provedených studií lepší farmakokinetiku/farmakodynamiku než omeprazol. Rychle se vstřebává a pomaleji odbourává, což vede k větší biologické dostupnosti. Celkově má esomeprazol delší biologický poločas a tím i déletrvající účinek než omeprazol a některé další PPIs. Bylo prokázáno, že je účinný nejen v léčbě gastroezofageálního refluxu, ale i gastritidy vyvolané užíváním nesteroidních antirevmatik, žaludečních vředů, Zollingerova–Ellisonova syndromu i jako součást eradikační léčby Helicobacter pylori. Bezpečnostní profil je přitom velmi dobrý a potenciál k lékovým interakcím nízký.
PPIs se používají k léčbě onemocnění souvisejících s kyselostí žaludečního obsahu. Existuje několik těchto preparátů, podle posledních studií je z nich ale nejúčinnější a nejlépe tolerovaný esomeprazol.
(epa)
Zdroj: Saccar C. L. The pharmacology of esomeprazole and its role in gastric acid related diseases. Expert Opin Drug Metab Toxicol. 2009 Sep; 5 (9): 1113–24. doi: 10.1517/17425250903124363.
Shin Jm., Sachs G. Pharmacology of Proton Pump Inhibitors. Curr Gastroenterol Rep. 2008 December; 10 (6): 528–534.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Láska je láska! A co na to věda? „Jednohubky“ z výzkumu – 2025/20
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Medikace u IBD v těhotenství