Esomeprazol je dobře snášený v léčbě dětí s gastroezofageální refluxní chorobou
Randomizovaná studie prokázala bezpečnost a snášenlivost esomeprazolu (v denní dávce 5, 10 nebo 20 mg) v léčbě dětí od 1 do 11 let s endoskopicky prokázanou gastroezofageální refluxní chorobou (GERD). Tato léčba vedla ke snížení četnosti a závažnosti příznaků GERD.
Jednalo se o 8týdenní multicentrickou nekontrolovanou dvojitě zaslepenou studii, ve které byly děti randomizovány k podávání různých dávek esomeprazolu. Dětem s hmotností < 20 kg byl esomeprazol podáván v denní dávce 5 nebo 10 mg, dětem s hmotností ≥ 20 kg v denní dávce 10 nebo 20 mg. Bezpečnost a snášenlivost byla hodnocena podle výskytu nežádoucích příhod a změn v anamnestických údajích, výsledcích fyzikálního vyšetření a laboratorních testů. Závažnost příznaků GERD hodnotili zkoušející lékaři každé 2 týdny podle škály PGA (Physician’s Global Assessment). Rodiče pacientů hodnotili příznaky spojené s GERD (pálení žáhy, kyselá regurgitace a bolest v epigastriu) na škále 0–3 (žádné až závažné), a to při vstupu do studie (za předcházejících 72 hodin) a poté každý den (za předcházejících 24 hodin).
Údaje byly k dispozici u 108 ze 109 zařazených dětí. Celkem 13 nežádoucích příhod souvisejících s léčbou bylo zjištěno jen u 9,3 % pacientů. Nejčastěji šlo o průjem (2,8 %), bolest hlavy (1,9 %) a ospalost (1,9 %). U 2 dětí došlo ke zvracení, které ale nebylo považováno za nežádoucí příhodu související s léčbou. Skóre PGA se po 8 týdnech léčby významně snížilo oproti vstupní hodnotě (p < 0,001). Z 58 pacientů, kteří měli na začátku studie dle PGA středně závažné nebo závažné příznaky, dosáhlo do závěrečné kontroly 91,4 % nižšího skóre. Skóre příznaků GERD do konce léčby významně kleslo ve všech terapeutických skupinách (p < 0,01).
Tyto výsledky dokládají dobrou snášenlivost a účinnost esomeprazolu u dětí s GERD.
(zza)
Zdroj: Gilger M. A., Tolia V., Vandenplas et al. Safety and Tolerability of Esomeprazole in Children With Gastroesophageal Reflux Disease. Pediatr Gastroenterol Nutr 2015 Jul; 60 Suppl 7: S16–S23.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
Mohlo by vás zajímat
- Medikace u IBD v těhotenství
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD