Donepezil v terapii demence s Lewyho tělísky
Demence s Lewyho tělísky představuje druhý nejčastější typ senilní demence hned po Alzheimerově chorobě. Jsou pro ni typické zrakové halucinace, motorické příznaky parkinsonského typu a fluktuující úroveň kognice. Účinností inhibitoru cholinesterázy donepezilu v terapii tohoto onemocnění se zabývala nedávno publikovaná japonská studie.
Studie obsahovala 142 pacientů s pravděpodobnou diagnózou demence s Lewyho tělísky, kteří byli náhodně rozděleni do tří skupin. Jedinci z první skupiny užívali placebo, subjektům ze skupiny druhé byl podáván donepezil v denní dávce 5 mg a skupina třetí užívala donepezil v dávce 10 mg denně po dobu 12 týdnů. Sledovány byly změny kognitivních funkcí hodnocené pomocí testu MMSE (Mini-Mental State Examination) a behaviorální a neuropsychiatrické symptomy demence, pro jejichž zhodnocení bylo využito testu NPI-2 (Neuropsychiatric Inventory-2). Sledována byla rovněž přítomnost nežádoucích účinků souvisejících s terapií a změn v jednotné škále k hodnocení Parkinsonovy nemoci (UPDRS).
Signifikantní zlepšení v MMSE skóre oproti placebu bylo pozorováno ve skupině užívající donepezil v dávce 10 mg denně (2,2 ± 0,4 vs. 0,6 ± 0,5; p = 0,016). Oproti tomu ve skupině, jejímž členům byl podáván donepezil v dávce 5 mg za den, nebyl ve výsledcích dosažených v testu MMSE pozorován signifikantní rozdíl oproti placebu (1,4 ± 0,5 vs. 0,6 ± 0,5; p = 0,232). Ačkoli došlo v obou aktivních skupinách ke zlepšení v testu NPI-2, rozdíly oproti placebu nebyly statisticky významné. Většina vyskytujících se nežádoucích účinků byla mírně až středně závažná, donepezil byl nemocnými s demencí s Lewyho tělísky dobře tolerován. Výskyt parkinsonismu byl nejvyšší ve skupině jedinců užívajících donepezil v dávce 10 mg denně, změny ve škále UPDRS však byly minimální a bez významnějšího rozdílu v porovnání s placebem.
(veri)
Zdroj: Ikeda M., Mori E., Matsuo K., Nakagawa M., Kosaka K.: Donepezil for dementia with Lewy bodies: a randomized, placebo-controlled, confirmatory phase III trial. Alzheimers Res Ther 2015 Feb 3; 7 (1): 4, doi: 10.1186/s13195-014-0083-0.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Neurologie PsychiatrieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
- AUDIO: Praktičtí lékaři jsou pro pacienty branou ke špičkové péči
Mohlo by vás zajímat
- Léčba chronického bércového vředu pomocí autologní plazmy a dermoepidermálních štěpů v terénu chronické venózní insuficience
- Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže
- Terapie bércových vředů pomocí autologní plazmy
- Hluboká stimulace globus pallidus zlepšila klinické příznaky u pacientky s refrakterním parkinsonismem a genetickou mutací
- Autologní plazma bohatá na destičky v terapii chronických ulcerací
- Využití autologní plazmy v terapii kožních onemocnění souvisejících s diabetem