Příčinou inkontinence mohou být léky
Trpíte nekontrolovaným únikem moči nebo se v tomto směru vaše problémy zhoršují? Je možné, že za to mohou některé z přípravků, které pravidelně berete. Poraďte se s lékařem.
Nejčastější preparáty, které mohou zhoršit nebo způsobit močovou inkontinenci, patří do následujících skupin léčiv.
1. Léky na vysoký krevní tlak – antihypertenziva
Přípravky patřící mezi alfa-blokátory působí roztažením krevních cév na snížení krevního tlaku. Ve skutečnosti jsou často předepisovány mužům se zvětšenou prostatou k usnadnění močení. U žen mohou alfa-blokátory uvolňovat močový měchýř a tím způsobovat inkontinenci.
2. Antidepresiva
Tyto preparáty mohou zhoršovat kontrakce močového měchýře, tedy i jeho vyprazdňování. Jiná antidepresiva zase mohou snižovat pocit nutkání dojít si na toaletu.
3. Diuretika
Jde o léky, které snižují krevní tlak pomocí vyplavování přebytečné vody a soli ven z těla. Jejich nežádoucím účinkem je však nadměrné močení.
4. Léky na spaní
Přípravky pro lepší spánek mohou zhoršovat situaci tím, že se lidé nevzbudí, i když je jejich močový měchýř plný. Zde je důležité dodržovat pravidelný režim usínání a probouzení. Zkuste si navyknout na nějaký rituál před spaním, třeba čtení knihy nebo poslouchání hudby. Omezte příjem kofeinu.
Pokud máte podezření, že nějaké z vašich léků mohou zhoršovat únik moči, nebo ho dokonce způsobovat, informujte svého lékaře. Ten rozhodne, zda lze užívaní konkrétních preparátů upravit, nebo je možné je zcela vysadit.
(dzit)
Zdroj: http://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/4-medications-that-cause-or-worsen-incontinence#1
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Pořadatel: Národní ústav duševního zdrav...
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Isoprinosine nově bez indikačních a preskripčních omezení
- Účinnost očkování proti COVID-19 – výsledky čerstvě publikovaných studií z Izraele, Anglie a Skotska
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
- Imunita vůči COVID-19: Jak dlouho vydrží protilátky v krvi a je možné se znovu nakazit?
- Protilátkové repetitorium – 2. díl: séroprevalence