Podávání substituční léčby lze využít ke konzultaci o snížení konzumace alkoholu
Dvě pětiny pacientů, kteří užívají substituční léčbu při odvykání závislosti na opioidech, v nadměrné míře konzumují alkohol.
Dvě pětiny pacientů, kteří užívají substituční léčbu při odvykání závislosti na opioidech, v nadměrné míře konzumují alkohol. Pouze polovina z nich to ale vnímá jako rizikové chování nebo problém. S cílem lepšího výsledku substituční léčby je třeba konzumaci alkoholu u těchto pacientů pravidelně kontrolovat a provádět kroky k jejímu omezení.
Ve dvou centrech poskytujících substituční léčbu osobám závislým na opioidech v australském Sydney proběhla studie, která hodnotila konzumaci alkoholu u těchto pacientů, faktory související s nadměrnou konzumací i to, jak pacienti konzumaci alkoholu vnímají. Se 264 osobami se substituční léčbou byl proveden důvěrný strukturovaný rozhovor, v rámci kterého byla hodnocena konzumace alkoholu pomocí testu AUDIT (Alcohol Use Disorders Identification Test) a závislost na ilegálních drogách pomocí škály Severity of Dependence Scale.
Celkem 41 % pacientů mělo skóre AUDIT ≥ 8, což znamená nadměrnou konzumaci alkoholu. Pouze polovina z nich se ale domnívala, že pijí příliš nebo pociťovala konzumaci alkoholu jako problém. U pacientů s nadměrnou konzumací alkoholu byla častěji zjištěna závislost na ilegálních drogách v posledních 6 měsících. Tito pacienti také častěji uváděli prodělanou protialkoholickou léčbu a častěji věřili, že vypít více než 4 standardní alkoholické nápoje najednou je bezpečné.
Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje morbiditu i mortalitu osob, které užívají substituční léčbu při odvykání závislosti na opioidech. Pravidelné docházení do centra pro substituční léčbu je příležitostí, jak tyto pacienty vyhledávat a jak poskytovat krátkou, ale pravidelnou cílenou intervenci s cílem snížit konzumaci alkoholu.
(zza)
Zdroj: Islam M. M., Day C. A., Conigrave K. M., et al. Self-perceived problem with alcohol use among opioid substitution treatment clients. Addict Behav. 2013 Apr; 38 (4): 2018–21.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Virtuální realita v psychologii. Technologie brněnských vědců zefektivní terapii fobií