Osmdesátiny primáře Julia Vachtenheima


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(1): 99
Kategorie: Personalia

Relativitu plynutí času si uvědomujeme zejména v situacích, kdy lidé z našeho okolí dosáhnou jubilea, které nás překvapí rozporem mezi kalendářními údaji a biologickým věkem oslavence. Podobně to všichni cítíme při oslavách 80. narozenin primáře MUDr. Julia Vachtenheima, CSc.

Pan MUDr. Julius Vachtenheim, CSc., se narodil 26. ledna 1927 v Brodu/Iršavě na tehdejší Podkarpatské Rusi. Lékařskou fakultu Karlovy univerzity v Praze ukončil v roce 1952. Svou lékařskou praxi zahájil na interním oddělení v Havlíčkově Brodě a odtud odešel v roce 1954 na interní oddělení nemocnice v Jihlavě, kde pracuje doposud. V roce 1956 dosáhl atestace 1. stupně z vnitřního lékařství, v roce 1959 atestace z revmatologie, v roce 1967 atestace 2. stupně z vnitřního lékařství a v roce 1969 obhájil kandidaturu lékařských věd. V letech 1956–1981 zastával místo primáře revmatologického oddělení a v letech 1981–1991 primáře 1. interního oddělení. Následně byl zástupcem primáře 2. interního oddělení jihlavské nemocnice a od roku 1993 doposud je privátním internistou a revmatologem na poliklinice. Jihlavská nemocnice však využívá jeho odborné erudice doposud. Je jejím revmatologickým konziliářem a garantem předatestační přípravy mladých lékařů v revmatologii.

Ač specializací revmatolog, obsáhl primář Vachtenheim díky své houževnatost a píli obdivuhodného přehledu ve všech základních interních oborech a během jeho vedení bylo na interním oddělení v Jihlavě zřízeno kardiostimulační centrum a hemodialýza, které byly jedny z prvních podobných pracovišť v tehdejších okresních nemocnicích. Kromě odborné a organizační práce na interním oddělení byl MUDr. Julius Vachtenheim v letech 1972–1991 předsedou Spolku lékařů České lékařské společnosti a podílel se na organizaci nepřeberného počtu odborných akcí, z nichž řada přesáhla regionální význam.

U nás i v zahraničí publikoval desítky odborných prací v oboru revmatologie, zejména o systémových nemocech pojiva. Některé z nich byly opakovaně citovány i v renomovaných odborných časopisech.

V osobním životě jsou hlavním zdrojem potěšení pro MUDr. Vachtenheima jeho děti a jejich rodiny. Obě děti si vybraly povolání, které souvisí s otcovou oblíbenou medicínou. Dcera pracuje jako psycholožka a syn jako molekulární biolog.

Vážený pane primáři, stal jste se desítkám lékařů učitelem artis medicinae, kteří prošli jihlavským interním oddělením, a jste spojujícím článkem mezi generacemi předešlými a přicházejícími.

Každý z nás s postupujícím během času čím dál tím více oceňuje skutečnost, je-li jeho spolupracovník nejen vynikajícím odborníkem, ale i slušným člověkem. Takovým, pane primáři, pro své žáky a kolegy navždycky zůstáváte a je nám nesmírnou ctí, že se naše medicínské cesty mohou nadále střetávat.

Přejeme Vám pevné zdraví a dosavadní neutuchající pracovní zaujetí.

Za všechny Vaše spolupracovníky

Jaroslav Točík

prim. MUDr. Jaroslav Točík

interní oddělení Nemocnice Jihlava

www.nemji.cz

e-mail: tocikj@nemji.cz

Doručeno do redakce: 5. 12. 2006


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2007 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se