AUTOIMUNITNÍ ONEMOCNĚNÍ V PROBLEMATICE POSUDKOVÉHO LÉKAŘSTVÍ


Autoimmune diseases in Assessment Medicine

Autoimmune diseases are characterized by the process which is iniatiated and maintained by an inappropriate immunological reaction of the organism leading to the lesion of tissues or organs or the disorder of their function. Autoantibodies or autoreactive T lymphocytes cause the damage of cells or tissues. Up-to-date, there is no uniform point of view to the taxonomy of autoimmune diseases but they are usually divided according to the extent of the lesion to system ones (organ nonspecific) which affect more organs and to localized ones (organ specific) which affect usually one organ. Predominantly autoimmune diseases are currently the frequent cause of disability. Generally, autoimmune diseases form a very extensive group, therefore only a simplified review of autoimmune diseases and their assessment from the point of view of Review Medicine is presented in this article. The most frequent system autoimmune diseases are accompanied with the brief description of diagnostics, functional assessment and treatment possibilities.

Key words:
autoantibodies – organ nonspecific autoimmune diseases – organ specific autoimmune diseases


Autoři: R. Slavíčková
Působiště autorů: Společnost posudkového lékařství ČLS JEP Praha
Vyšlo v časopise: Reviz. posud. Lék., 8, 2005, č. 4, s. 73-81

Souhrn

Autoimunitní onemocnění jsou charakterizována procesem, na jehož vzniku nebo udržování se podílí nepřiměřená imunologická reakce organismu, která vede k poškození tkání nebo orgánů nebo vyvolává poruchu jejich funkce. K poškození vlastních buněk či tkání dochází působením autoprotilátek nebo autoreaktivních T lymfocytů. Dosud neexistuje jednotné hledisko na rozdělení autoimunitních onemocnění, podle rozsahu postižení se však obvykle dělí na systémová (orgánově nespecifická), která postihují více orgánů, a na lokalizovaná (orgánově specifická) postihující zpravidla jeden orgán. Právě autoimunitní onemocnění jsou v současnosti častou příčinou invalidity. Celkově jsou autoimunitní onemocnění velmi rozsáhlou skupinou, proto je v tomto článku uveden pouze jejich zjednodušený přehled a pohled na ně z posudkového hlediska. U nejčastěji se vyskytujících systémových autoimunitních onemocnění v problematice posudkového lékařství je stručně zmíněna i oblast diagnostiky, funkčního hodnocení a orientačně jsou uvedeny i možnosti terapeutického ovlivnění.

Klíčová slova:
autoprotilátky – orgánově nespecifická autoimunitní onemocnění – orgánově specifická autoimunitní onemocnění


Štítky
Posudkové lékařství Pracovní lékařství

Článek vyšel v časopise

Revizní a posudkové lékařství

Číslo 4

2005 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se