Carl Robert Croll (1800–1863): Roudnice
Vyšlo v časopise:
Čes-slov Pediat 2024; 79 (3): 122.
Kategorie:
Lobkowiczké sbírky
Carl Robert Croll (1800–1863):
Roudnice
Lobkowiczké sbírky, Lobkowiczký palác, Pražský hrad, Česká republika.
Foto: Oto Palán
Jedna místnost v expozici Lobkowiczkých sbírek je věnována knížecím zámkům malovaným Carlem Robertem Crollem.
Byl to německý malíř a kreslíř, známý především jako autor vedut období romantismu a přechodu k realismu.
Narodil se v Kaditzu u Drážďan. V Drážďanech vystudoval uměleckou akademii. Po absolutoriu se vydal do Teplic, kde se na nějaký čas usadil a kde se také seznámil se svou budoucí ženou. Pro majitele teplického panství, šlechtický rod Clary-Aldringen, zhotovoval četné kolorované kresby. Jeho tvorba se zaměřovala hlavně na oblast severních Čech. Od konce 30. let působil po čtyři roky jako učitel kreslení a vychovatel ve službách Lobkowiczů. Pro Lobkowicze namaloval řadu olejů a akvarelů jejich sídel v krajinném prostředí.
V pozdějších letech však onemocněl duševní chorobou, která se stále zhoršovala. V jejím důsledku se dostal do ústavu pro choromyslné, kde nakonec zemřel na pneumonii.
Veduty jako přesné topografické záznamy míst byly zejména v první polovině 19. století velmi oblíbeným výtvarným žánrem. Croll vdechl svým malbám a kresbám vedut romantickou atmosféru založenou na reálném základě.
V tomto čísle seznamujeme s Crollovou vedutou zámku v Roudnici nad Labem, který získala svým prvním sňatkem s Vilémem z Rožmberka Polyxena z Lobkowicz, rozená z Pernštejna, o níž se už psalo v letošním prvním čísle našeho časopisu. Zámek, který má dochované části románské stavby, byl několikrát přebudován, nejvíc pak za Lobkowiczů v 18. století, a patří k největším zámeckým komplexům v Čechách.
Crollova veduta se zámkem v Roudnici nad Labem je svým zpracováním typická pro období kolem poloviny 19. století. Skicy se tehdy črtaly v plenéru a dokončovaly v ateliéru, kde jim byl vtiskován romantizující ráz s patřičnou stafáží. Architektonické a přírodní prvky na obraze jsou vyvážené, scenérie je oživena postavami žen a pastevce s kravami u břehu Labe v popředí obrazu. Na druhé straně řeky se tyčí jednolitá, monumentální hmota zámku, v podzámčí se krčí menší domy. Za zámkem se zdvihají věže tzv. hlásky a kostela. Na pozadí je vidět legendární horu Říp.
Nad krajinou se táhnou mračna, ze kterých ale prosvítá slunce, a tak postavy vrhají stíny. I břeh v popředí je zahalen do stínu kontrastujícího s místy ozářenými sluncem.
Carl Croll maloval roudnický zámek několikrát, a to z různých pohledů.
Juliana Boublíková Jahnová
Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorostČlánek vyšel v časopise
Česko-slovenská pediatrie
2024 Číslo 3
- Léty ověřený ambroxol usnadňuje vykašlávání a zmírňuje kašel
- Aktuální poznatky k roli a možnostem ambroxolu v terapii bronchopulmonálních onemocnění
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Nejčtenější v tomto čísle
- Zemřel MUDr. Pavel Frühauf, CSc.
- Poruchy příjmu potravy v dětství a adolescenci
- Deficit vitaminu B12 – další výzva k rozšíření novorozeneckého laboratorního screeningu?
- Novorozenecký screening přináší pokrok v diagnostice závažných vrozených poruch imunity