TULARÉMIE – HISTORIE, EPIDEMIOLOGIE, KLINIKA,DIAGNOSTIKA A LÉČBA


Tularemia – History, Epidemiology, Clinics, Diagnostics and Therapy

Tularemia was first described 90 years ago by McCoy as a disease of animals. At the beginning of twenties it wasrecognised by E. Francis as a disease transmittable from animals to man. Tularemia is caused by a gram-negativemicrobe Francisella tularensis. Epidemiological and clinical manifestations of the disease are highly diverse. Thecharacteristic sign is the primary complex consisting from an initial ulceration and a regional lymphadenitis. In theCzech republic tularemia was first identified in 1936 in the south of Moravia and for the next years it occurredsporadically or in epidemic form also in the western Moravia, in north-west and east of Bohemia. It affected personsmanipulating with the diseased animals, namely with hares, workers in animal farms and those working in coldsections of sugar mills. After a longer pause, during the last six years, the incidence of tularemia has increased again.That is why we decided to renew the understanding of the disease.

Key words:
tularemia, epidemiology, diagnostics, clinics, therapy.


Autoři: Z. Černý
Působiště autorů: Infekční klinika LF MU, Brno
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2002; : 270-275
Kategorie: Články

Souhrn

Tularémie je onemocnění přenášené na člověka ze zvířat. U zvířat bylo objeveno před více než 90 lety McCoyema počátkem dvacátých let minulého století bylo rozpoznáno E. Francisem u člověka. Jeho původcem je gram-negativní mikrob zvaný Francisella tularensis. Epidemiologie a klinické projevy tohoto onemocnění jsou velmi pestré.Je charakterizováno vznikem primárního komplexu, který sestává ze vstupní ulcerace a regionální lymfadenitidy.Na území našeho státu se tularémie poprvé objevila v roce 1936 na jižní Moravě a v následujícím období sevyskytovala sporadicky i v epidemiích na západní Moravě, v severozápadních a východních Čechách. Postihovalaosoby manipulující s nemocnými zvířaty (hlavně zajíci) a pracovníky v živočišné výrobě a ve studených provozechcukrovarů. V posledních šesti letech se po delší přestávce počet případů tularémie opět výrazně zvýšil.

Klíčová slova:
tularémie, epidemiologie, diagnostika, klinika.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
nový kurz
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Nové antipsychotikum kariprazin v léčbě schizofrenie
Autoři: prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se