Jak výsledky studie ECHO ovlivnila měřitelná reziduální nemoc?
V rámci kongresu EHA 2025 byl prezentován rovněž výzkum zjišťující, jak s výsledky studie ECHO koreluje přítomnost či nepřítomnost měřitelné reziduální nemoci (MRD).
Úvod
Lymfom z plášťových buněk (MCL) je z velké části považován za nevyléčitelný. V randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii fáze III ECHO bylo prokázáno, že u starších pacientů s dosud neléčeným MCL je chemoimunoterapie bendamustinem a rituximabem (BR) účinnější, je-li k ní do trojkombinace připojen inhibitor Brutonovy tyrosinkinázy (BTKi) 2. generace akalabrutinib (režim ABR) – v porovnání s efektem přidání placeba se významně zlepšilo přežití bez progrese (PFS).1 Jako významný prognostický nebo prediktivní marker pro výsledky léčby MCL se ukázala MRD.
Metodika
Data ze studie ECHO výzkumníci použili k hodnocení korelace statusu MRD s dalšími markery vypovídajícími o účinnosti léčby. Pozitivitu či negativitu MRD hodnotili každých 24 týdnů a při dosažení CR nebo při progresi onemocnění, a to pomocí testu ClonoSEQ (Adaptive Biotechnologies). Dále zjišťovali souvislost mezi znaky vysoce rizikového onemocnění a statusem MRD při prvním hodnocení (24. týden) a pravděpodobnost následné změny nebo zachování negativity MRD. Mezi rizikové faktory patřily objemné onemocnění (≥ 5 a ≥ 10 cm), mutace TP53, hodnota indexu Ki-67 ≥ 30 % a blastoidní/pleomorfní histologie.
Výsledná zjištění
K datu ukončení sběru dat (15. února 2024) bylo možné vyhodnotit status MRD u 89 % (266 z 299) účastníků ve skupině léčené ABR a 84,3 % (252 z 299) ve skupině užívající PBR. Nejvyšší podíl pacientů s negativitou MRD byl zjištěn ve 24. týdnu a jednalo se o 70,7 % probandů ve skupině s ABR a 67,9 % ve skupině s PBR. Medián doby do dosažení negativity MRD činil 24 týdnů v každé skupině. Status MRD měl na výsledky následující vliv:
- Pacienti, kteří kdykoli dosáhli negativity MRD, měli významně delší medián PFS (mPFS) a celkového přežití (mOS) než pacienti, kteří jí nedosáhli.
- U nemocných, kteří nedosáhli negativity MRD, byla 4,5× pravděpodobnější progrese onemocnění.
- Jedinci, kteří se kdykoliv stali MRD-negativními, měli lepší klinické výsledky, ať s CR či bez ní, než ti, kteří zůstali MRD-pozitivní, i když klinická CR stále ovlivňovala výsledky.
- U probandů, kteří byli MRD-pozitivní na konci indukční fáze nebo později, činil medián doby od prvního zjištění pozitivity MRD do progrese 20,86 měsíce.
Udržení negativity MRD po indukční fázi bylo u pacientů léčených režimem ABR 2,3× pravděpodobnější než ve skupině s PBR (poměr rizik [HR] 0,44; p = 0,022). Probandi, kteří si po ukončení indukční fáze udrželi negativitu MRD, měli lepší PFS než ti, u nichž byla v té době zjištěna pozitivita MRD (HR 1,96; p < 0,0001); medián doby do progrese u těchto pacientů činil 44,22 měsíce.
Významný rizikový faktor pro pozitivitu MRD na konci indukční léčby (poměr šancí [OR] 0,29; 95% interval spolehlivosti [CI] 0,08–1,12; p = 0,037) i pro přechod do pozitivity MRD po dosažení její negativity na konci indukční fáze (OR 0,25; 95% CI 0,08–0,82; p = 0,010) představovala mutace TP53.
Závěr
Dosažení negativity MRD korelovalo s lepší odpovědí na léčbu, zlepšením PFS i OS a bylo lepším ukazatelem než klinická odpověď prokázaná zobrazovacími metodami. Pacienti, kteří dostávali trojkombinaci ABR, měli také větší pravděpodobnost udržení negativity MRD než ti, kteří užívali pouze BR. Z hodnocených faktorů vysoce rizikového onemocnění zvyšovala pravděpodobnost pozitivity MRD pouze mutace genu TP53.
Výsledky naznačují, že status MRD představuje silné měřítko úspěšnosti léčby do budoucna či z dlouhodobého hlediska. Trojkombinace akalabrutinibu s chemoimunoterapií přitom byla při udržování negativity MRD účinnější než samotná chemoimunoterapie.
(esr)
Zdroje:
1. Wang M., Salek D., Belada D. et al.; ECHO Investigators. Acalabrutinib plus bendamustine-rituximab in untreated mantle cell lymphoma. J Clin Oncol 2025 Jul 10; 43 (20): 2276–2284, doi: 10.1200/JCO-25-00690.
2. Wang M. L., Spurgeon S., Pavlovsky M. et al. Minimal residual disease with bendamustine-rituximab with or without acalabrutinib in patients with previously untreated mantle cell lymphoma: results from the phase 3 ECHO trial. EHA Annual Meeting, Milan, 12.–15. 6. 2025, abstrakt PF882.