#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Anémie a Gaucherova choroba

17. 12. 2014

Anémie patří mezi velmi časté příznaky Gaucherovy choroby (GD). Udává se, že je přítomna u více než poloviny nemocných. Míra závažnosti se však liší. Nejčastěji se projevuje únavou, při závažnějším poklesu typickým anemickým syndromem.

Příčin vedoucích k anémii může být u GD více – zvýšený zánik erytrocytů, změny v erytropoéze přímé či dané narušeným metabolismem železa, abnormity erytrocytární membrány. K anémii pak může přispívat i konkomitantní deficit B12, jehož hladiny by také měly být vyšetřeny.

Nejčastěji anémie souvisí se zvýšenou destrukcí erytrocytů ve zvětšené slezině. Nicméně dle registru ICGG má i 11 % splenektomovaných pacientů hodnoty hemoglobinu pod 100 g/l, což naznačuje další přídatné vlivy.

S GD mohou být spojeny změny v regulaci homeostázy železa. Relativně často jsou pozorovány zvýšené hladiny feritinu, ale nejsou přítomné žádné další markery svědčící pro přetížení železem. Navíc při enzymové substituční terapii (ERT) dochází k poklesům hyperferitinémie. Zvažována je dysregulace hepcidinu, peptidu produkovaného v hepatocytech, který reguluje absorpci železa ze střev a uvolňování železa z makrofágů.

Etiologicky se zdá, že u GD existuje také změněná erytropoéza. Hovoří se o přímém následku deficitu beta-glukocerebrosidázy (GBA) na vývoj erytroblastů a na funkci zralých erytrocytů. GBA aktivita je detekovatelná v časných stadiích erytroblastů, nikoliv však v pozdějších stadiích či u zralých erytrocytů. Přesná funkce GBA v erytroblastech je dosud neznámá.

Bylo také prokázáno, že erytrocyty pacientů s GD zvýšeně exprimují laminin α5 a více adherují k mikrovaskulárním endoteliálním buňkám a současně prokazují abnormální deformabilitu při některých testech. To naznačuje, že u erytrocytů pacientů s GD může být přítomná primární membránová porucha, jejíž podstatou je akumulace glukosylceramidu v plazmatické membráně. Snížená deformabilita erytrocytů by pak jistě mohla přispívat ke zvýšené destrukci erytrocytů ve slezině.

Základem terapie anémie je zahájení ERT. Cílové hladiny hemoglobinu by měly být nad 110 g/l u žen a dětí, nad 120 g/l u mužů. Hladiny hemoglobinu by se při ERT měly normalizovat v průběhu 1–2 let, přičemž nejvýraznější vzestup je obvykle pozorován během prvních 6 měsíců léčby. Vždy je potřeba vyšetřit a eventuálně korigovat další možné příčiny anémie (deficit B12 či železa).

(eza)

Zdroj: 1. Thomas A. S., Mehta A., Hughes D. A. Gaucher disease: haematological presentations and complications. Br J Haematol.2014 May; 165 (4): 427–40; doi: 10.1111/bjh.12804.
2. Fairley C., et al. Phenotypic heterogeneity of N370S homozygotes with type I Gaucher disease: an analysis of 798 patients from the ICGG Gaucher Registry. J Inh Metab Diseas 2008, 31: 738–744.



Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#