#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Imunomodulační efekt vitamínu D u zdravých dobrovolníků

19. 2. 2013

V současné době se množí důkazy, že hypovitaminóza D může hrát významnou roli nejen při vzniku roztroušené sklerózy (RS), ale může ovlivnit i aktivitu nemoci. Ačkoliv protizánětlivý účinek vitamínu D in vitro (a in vivo v modelu experimentální alergické encefalomyelitis, EAE) je dobře prokázaný, signifikantní imunomodulační efekt podávání vitamínu D u lidí nebyl dostatečně demonstrován.

V současné době se množí důkazy, že hypovitaminóza D může hrát významnou roli nejen při vzniku roztroušené sklerózy (RS), ale může ovlivnit i aktivitu nemoci. Ačkoliv protizánětlivý účinek vitamínu D in vitro (a in vivo v modelu experimentální alergické encefalomyelitis, EAE) je dobře prokázaný, signifikantní imunomodulační efekt podávání vitamínu D u lidí nebyl dostatečně demonstrován. Cílem pilotní studie irských autorů bylo vyšetřit imunomodulační vliv suplementace vitamínu D in vivo u zdravých dobrovolníků. Tato studie předchází plánovanou prospektivní studii, která se bude zabývat suplementací vitamínu D u pacientů s RS – klinicky izolovaným syndromem.

Studie se zúčastnili 4 zdraví dobrovolníci, kterým v prosinci 2010 byla podávána dávka vitamínu D 5000IU (Vigantol® tablety 1 000 IU) denně po dobu 10 týdnů. Po této době 2 dobrovolníci zvýšili dávku vitamínu D na 10 000 IU denně, zatímco ostatní pokračovali v nezměněném dávkování. Studie byla ukončena po 15 týdnech podávání vitamínu D. Stanovení hodnoty 25 (OH) vitamínu D v séru pomocí kapalinové chromatografické tandemové hmotnostní spektrometrie a imunologická analýza krve byly provedeny na začátku studie a opakovány v týdnu 6, 10 a 15. Imunologické vyšetření krve zahrnovalo izolaci periferních mononukleárních buněk a stanovení hladin IL10 a patogenetických Th17-buněk.

Laboratorní výsledky ukázaly jednoznačné zvýšení množství protizánětlivého cytokinu IL10, produkovaného periferními mononukleáry jako odpověď na stimulaci vitamínem D. Pokud byla hladina IL10 produkovaného T-buňkami měřena ELISA metodou, zvýšení cytokinu nebylo zaznamenáno. Autoři předpokládali, že zvýšení IL10 nebylo výsledkem činnosti buněk CD4+ či CD8+, ale bylo vyvoláno aktivitou monocytů, dendritických nebo B-buněk. Po suplementaci vitamínem D byl dále detekován útlum prozánětlivé reakce Th17-buněk. Nález je shodný se závěry modelu EAE, kde byla rovněž po podání vitamínu D nalezena inhibice transkripce a translace Th17-buněk, produkujících IL17 s výraznými autoimunními zánětlivými vlastnostmi. Elevace hladiny cytokinu IL17 je rovněž nalézána v RS lézích CNS a mozkomíšním moku a je spojována s aktivitou nemoci.

Autoři konstatují, že suplementace vitamínu D u zdravých jedinců zvýšila hladinu IL10 a utlumila prozánětlivou reakci Th17-buněk, což může mít protizánětlivý efekt na autoimunitně vyvolaný proces u pacientů s RS.

(moa)

Zdroj: A pilot study of the immunological effects of high-dose vitamin D in healthy volunteers. Multiple Sclerosis Journal 18 (12) 1797–1800© The Author(s) 2012. DOI: 10.1177/1352458512442992



Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#