Pití zeleného čaje může snížit biologickou dostupnost sunitinibu
Studie čínských autorů ukázala, že pití zeleného čaje může ovlivnit účinnost sunitinibu, perorálního cytotostatika používaného k léčbě metastatického renálního karcinomu a pokročilých stadií gastrointestinálního stromálního tumoru.
Sunitinib, nový perorální inhibitor tyrosinkinázy, má velmi slibné uplatnění u několika pokročilých onkologických stavů a dále probíhá výzkum jeho potenciálního využití u dalších typů tumorů.
Čínští odborníci na základě pozorovaného vývoje symptomů u pacientů léčených sunitinibem, kteří pili zelený čaj, provedli studii, která zkoumala potenciální interakci mezi hlavní složkou zeleného čaje – epigalokatechin-3-galátem (EGCG) – a sunitinibem in vitro a in vivo.
Pomocí nukleární magnetické rezonanční spektroskopie a hmotnostní spektrometrie zjistili, že při smíchání roztoku sunitinibu a EGCG se vytváří v neutrálním i v kyselém prostředí sraženina, nevzniká však žádná nová látka. Tato sraženina byla nalezena i v žaludku potkanů, kterým byl podáván sunitinib spolu s EGCG. Navíc bylo u těchto potkanů zjištěno značné snížení maximální plazmatické hladiny sunitinibu.
Tato studie poprvé ukázala, že hlavní složka zeleného čaje (EGCG) reaguje se sunitinibem a snižuje jeho biologickou dostupnost. Vzhledem k rostoucí oblibě zeleného čaje také v našich zeměpisných šířkách a k jeho popisovaným antikancerogenním účinkům má toto zjištění svůj praktický význam i u pacientů léčených sunitinibem v České republice. Doporučení nepít zelený čaj při léčbě sunitinibem umožní využít maximální přínos tohoto léku ve všech jeho indikacích.
(zza)
Zdroj: Ge J., Tan B. X., Chen Y., et al. Interaction of green tea polyphenol epigallocatechin-3-gallate with sunitinib: potential risk of diminished sunitinib bioavailability. J Mol Med. 2011; 89 (6): 595–602.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Hraje umělá inteligence v medicíně fér?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/24
- MUDr. Ondřej Kopecký: Paliativní péče začíná už od stanovení závažné diagnózy
- Mikrobiom veganů, vegetariánů i všežravců pod drobnohledem − a co z toho plyne?
- Jak se na zapojení AI do medicíny dívají její studenti?
Mohlo by vás zajímat
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu