#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nová cílená léčba dává naději některým pacientům s NSCLC karcinomem

15. 1. 2014

Americká FDA (Food and Drug Administration) schválila použití crizotinibu k léčbě pacientů s pozdním stadiem nemalobuněčného karcinomu plic s pozitivním ALK genem. Spolu s lékem je dostupný také diagnostický test pro posouzení ALK pozitivity.

Americká FDA (Food and Drug Administration) i evropská EMA schválily použití crizotinibu k léčbě pacientů s pozdním stadiem nemalobuněčného karcinomu plic s pozitivním ALK genem. Spolu s lékem je dostupný také diagnostický test pro posouzení ALK pozitivity.

Pro koho je lék určen

Crizotinib je určen pro skupinu zhruba 1–7 % pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic, u kterých je abnormální ALK gen (anaplastic lymphoma kinase gene). Lék byl schválen zároveň s doprovodným diagnostickým testem ke zjištění ALK pozitivity. Mechanismus účinku léku spočívá v blokování určitých proteinů (kináz), mezi které patří právě i kináza kódovaná ALK genem.

Bezpečnost a účinnost

Ke zhodnocení bezpečnosti a účinnosti proběhly celkem dvě studie, které zahrnovaly 255 pacientů v pozdní fázi ALK pozitivního nemalobuněčného karcinomu plic. V jedné studii došlo při užívání crizotinibu ke zlepšení u 50 %, a ve druhé dokonce u 60 % pacientů. Většina ALK pozitivních pacientů jsou nekuřáci, histologicky se jedná většinou o adenokarcinom. Pokud je lék účinný, účinkuje rychle a u symptomatických pacientů s pokročilým nádorem dochází k významnému zlepšení. V obou studiích byl crizotinib podáván pacientům, u kterých již dříve proběhla neúspěšná léčba chemoterapií.

Tyto průlomové výsledky jsou velmi významné. Zatím ale není jasné, jaký by byl výsledek při podání léku v časnější fázi léčebného procesu, například jako léku první linie u rekurentního nebo pokročilého karcinomu plic. Zároveň je jeho cena zatím poměrně vysoká.

Výzkumy v souvislosti s karcinomem plic

Asociace mezi ALK genem a karcinomem plic byla objasněna teprve v roce 2007 vědci z univerzity v Tokiu. Neustále probíhají výzkumy, jejichž cílem je objasnit problematiku plicních nádorových onemocnění – vnitřních mechanismů, které řídí jejich růst a šíření. Nové poznatky pak vedou k výrobě nových cílených léků. Některé z nich (bevacizumab, erlotinib) jsou již při léčbě nemalobuněčného karcinomu plic používány. Jiné jsou zatím ve fázi klinických testů.

(cabi)

Zdroj: Finding Cures: New Targeted Therapy Raises Hope for Some Lung Cancer Patients. Dostupné přes www.cancer.org



Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#